Share

در انتخابات پارلمانی الجزایر جبهه آزادیبخش ملی، حزب حاکم بار دیگر به‌عنوان قوی‌ترین حزب شناخته شد.

بر اساس آمار نهایی در انتخابات پارلمانی الجزایر، جبهه آزادیبخش ملی، متعلق به عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور، ۱۶۴ کرسی از ۴۶۲ کرسی مجلس ملی الجزایر را به‌دست آورد.

این میزان آرای حزب حاکم کمی کمتر از انتخابات پارلمانی پنج سال پیش این حزب است.

دومین حزب قدرتمند الجزایر در این انتخابات حزب تجمع ملی دموکرات بود که ۹۷ کرسی را کسب کرد. این حزب در دولت نیز شرکت دارد.

در رتبه سوم حزب اخوان المسلمین الجزایر با ۳۳ کرسی قرار دارد.

در این دوره شمار زنان حاضر در لیست‌های انتخاباتی بالا بود. بر اساس قانون ۳۰ درصد از نمایندگان مجلس را زنان باید تشکیل دهند.

بیش از ۲۳ میلیون الجزایری، واجد شرایط شرکت در این انتخابات بودند. به‌گفته نورالدین بدوی، وزیر کشور الجزایر، میزان شرکت مردم در این انتخابات ۳۸,۲۵ درصد بود. این میزان بسیار کمتر از انتخابات پارلمانی دوره قبل در سال ۲۰۱۲ است. در آن دوره ۴۲,۹۰ درصد واجدان شرایط شرکت کرده بودند.

دلیل شرکت کم مردم در این انتخابات بی‌اعتمادی آن‌ها به سیاستمداران کشور است. گروهی از جوانان الجزایری در اینترنت فراخوان تحریم انتخابات را منتشر کردند که ۳,۹ میلیون نفر از آن بازدید کردند.

وزارت کشور الجزایر گفته است که در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی هیچ حادثه عمده‌ای پیش نیامد. رسانه‌های الجزایر از یک درگیری در استان الوادی واقع در شرق کشور خبر دادند که در جریان آن چند نفر زخمی شدند.

در این زمینه:

برگزاری انتخابات پارلمانی در الجزایر

Share