Share

سازمان ملل، «قطع دسترسی مردم به اینترنت» را جزو موارد «نقض حقوق بشر و مغایر با قوانین بین‌المللی» اعلام کرد.

 

به گزارش خانه حقوق بشر ایران در تارنمای سازمان ملل متحد آمده است: «در حالی که این اقدامات، مسدود و فیلتر کردن، مانع از دسترسی کاربران به محتوای خاص در اینترنت می‌شود، دولت‌ها نیز اقدام به قطع دسترسی به اینترنت به طور کامل کرده‌اند.»

 

این گزارش از همه کشورها خواسته تا اطمینان دهند دسترسی کاربران به اینترنت در هر زمان از جمله در دوره نا‌آرامی ها قطع نخواهد شد و همچنین از دولت‌ها خواسته تا با لغو یا اصلاح قوانین حق مالکیت فکری، مانع از قطع دسترسی کاربران به اینترنت شوند.

ایران از جمله کشورهایی است که در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری بارها اینترنت را قطع کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی بین‌المللی در دفاع از آزادی رسانه‌ها است، حکومت ایران را در شمار «دشمنان» اینترنت معرفی کرده است.

خانه آزادی نیز که سازمانی غیردولتی در واشنگتن است، در پژوهشی که آوریل ۲۰۱۱ (فروردین ۱۳۹۰) منتشر شد، اعلام کرد ایران از «کم‌ترین» آزادی اینترنت در جهان برخوردار است.

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی بین‌المللی در دفاع از آزادی رسانه‌ها است، حکومت ایران را در شمار «دشمنان» اینترنت معرفی کرده است

خانه آزادی در این گزارش گفته است پس از اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران، حکومت این کشور، آزادی اینترنتی را «محدود کرد» و شیوه‌هایی را برای کنترل ارتباط‌های اینترنتی به‌کار گرفت که از فیلترینگ سایت‌ها فراتر بود.

همچنین دولت ایران قصد دارد برای مقابله با آن‌چه که اینترنت «ناپاک» نام نهاده، اینترنت «پاک» را راه‌اندازی کند.

علی آقامحمدی، معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‌های اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، هفته گذشته گفت نخستین شبکه اینترنت «حلال» که از سایت‌های غیراخلاقی پاک شده است، برای نخستین بار در ایران راه‌اندازی می‌شود.

هفته گذشته نیز سازمان بسیج مهندسین اطلاعات و فناوری ارتباطات (فاوا) اعلام کرد هشت هزار بسیجی برای توسعه «اینترنت پاک» در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

پیش از این نیز، اسفند ماه سال گذشته رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از تشکیل هسته‌های اولیه ایده «اینترنت پاک» در ایران خبر داد و ابراز امیداوری کرد پس از شروع این طرح در ایران، اینترنت پاک در اختیار تمام بشریت قرار ‌گیرد.

به گفته تقی‌پور، «درصد بالایی از استفاده‌های داخل کشور از اینترنت، استفاده‌های مناسب و درستی است اما درصد کمی هم که برای کسب‌وکارهای غیراخلاقی به کار می‌رود، باید به کلی از بین برود که با تحقق ایده اینترنت پاک، این فضای کثیف و غیراخلاقی در کشور منتفی خواهد شد.»

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفته برخی از کشورها از ایده «اینترنت پاک» استقبال کرده‌اند.

 

به گفته وی «کشورهای مسلمان مانند مالزی و کشورهای حوزه خلیج فارس تمایل خود را برای اجرایی کردن اینترنت پاک در کشورشان اعلام کرده‌اند.»

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید «لکه سیاهی در شبکه اینترنت وجود دارد که به دغدغه جدی در میان جوامع تبدیل شده و بر این اساس باید انسان‌ها را از آسیب‌های آن حفاظت کرد.»

 

Share