Share

سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست می‌گوید در دوره‌های گذشته عملکرد شوراهای اسلامی شهر در زمینه مدیریت پسماندها و مقابله با آلودگی هوا موفق نبوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متصدی با تأکید بر نقش شوراها در مدیریت شهری گفت: «شوراها کمتر شهرداری‌ها را مورد بازخواست قرار داد‌ه‌اند».

معاون معصومه ابتکار گفت: «وقتی به عقب بر می‌گردیم و تاریخ چهار دوره شوراها را بررسی می‌کنیم؛ متوجه می‌شویم که شاید فعالیت‌هایی در شوراها در حوزه محیط زیست به ویژه در شورای سوم شهر تهران انجام شده باشد ولی این میزان فعالیت، در حدی نبوده است که انتظارات را برآورده کرده باشد.»

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران دیماه سال گذشته اعلام کرده بود تنها ۵ درصد از مصوبات این شورا، زیست محیطی بوده و از این میان تا کنون تنها ۲۰ درصدش اجرا شده است.

کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در شورای شهر سوم و با پیشنهاد معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری تشکیل شده بود.

به گفته سعید متصدی شوراها تا کنون بیشتر بر کمربند سبز و فضای سبز تمرکز داشتند و کمتر به آلودگی هوا و آلاینده‌های سمی خطرناک پرداخته‎اند.

او با دفاع از عملکرد دولت حسن روحانی رئیس جمهوری، دولت یازدهم را دولتی زیست محیطی خواند که پیشروی همه دولت‎های ایران بوده است.

در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶، آلودگی هوا تهران از جمله مسائل مورد بحث میان نامزدها به‌ویژه محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و حسن روحانی بود. این دو رقیب ضمن انتقاد به یکدیگر، از دستاوردهای نهاد تحت مسئولیت‌شان برای کاهش آلودگی هوا دفاع کردند.

اما این نخستین بار نبود که دولت و شهرداری مسئولیت آلودگی هوای تهران را به عهده دیگری می‌دانند.

بر پایه آمارهای رسمی و دولتی بیش از ۸۰ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از سوخت وسایل نقلیه و موتور خودروها است. تمرکز صنایع در تهران، ساخت و سازهای بی‌رویه و تغییر کاربری اراضی سبز از اصلی‌ترین از دیگر دلایل آلودگی هوا در تهران عنوان می‌شود.

شورای شهر تهران شمار «تلفات» ناشی از آلودگی هوای تهران را ۵۸۰۰ نفر در سال اعلام کرده است. اما شمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران سالانه از ۴۴۰۰ (آمار وزارت بهداشت) تا ۹۰۰۰ نفر (آمار پروژه جایکا) عنوان شده است. بر مبنای اولی هر دو ساعت و بر مبنای دومی هر یک ساعت یک نفر در تهران جانش را در ارتباط با معضل آلودگی هوا از دست می دهد.


بیشتر بخوانید، در صفحه ویژه انتخابات

Share