Share

اسلام‌گرایان افراطی «بوکوحرام» ۸۲ دختر دانش‌آموز را که به عنوان گروگان در اختیار داشتند، آزاد کردند.

دختران گروگان بوکوحرام

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دفتر محمدو بوهاری، رئیس‌جمهوری نیجریه شنبه، ششم ماه مه اعلام کرد که بوکوحرام پذیرفته تا ۸۲ تن از حدود ۲۰۰ دختر دانش‌آموز به گروگان‌گرفته را در قبال آزادی چندین زندانی خود آزاد کند. شاهدان عینی به خبرنگاران رویترز یکشنبه، هفتم مه اعلام کردند که عملیات معاوضه انجام شده و شاهد آزادی این دختران بوده‌اند.

بوکوحرام در آوریل ۲۰۱۴ حدود ۲۲۰ دختر دانش‌آموز را از شهر چیبوک در شمال شرقی نیجریه ربود. اکتبر گذشته ۲۰ تن از این گروگان‌ها در توافق دیگری آزاد شدند که صلیب سرخ میانجی اصلی‌اش بود.

دفتر رئیس‌جمهوری نیجریه اینبار نیز گفت که در «مذاکرات طولانی» با بوکوحرام به این نتایج دست یافته و از کمک سوئیس و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز در این مذاکرات بهره برده است.

بنابر گزارش‌ها، این گروگان‌های دانش‌آموز عصر یکشنبه هفتم مه به فرودگاه آبوجا، پایتخت نیجریه منتقل شدند و از آنجا در یک کاروان نظامی به سمت مرکز پایتخت اسکورت شدند.

جزئیات دقیق‌تری از این معاوضه و شرایط طرفین در دست نیست.

گروه اسلام‌گرای تندوری بوکو حرام تاکنون شمار نامعلومی از دختران، زنان و مردان جوان را ربوده و از آن‌ها به عنوان برده جنسی و جنگجو استفاده می‌کند. حمله نیروهای چند ملیتی از آخر ماه ژانویه در سال گذشته، زمینه فرار یا آزاد شدن بسیاری از این افراد را فراهم کرده است.


در همین زمینه

عقد ۲۱۹ دختر ربوده شده توسط بوکو حرام

بوکوحرام از مقر اصلی‌اش بیرون رانده‌ شد

Share