Share

ده کارگر ساخت‌و‌ساز جاده در استان بلوچستان پاکستان به ضرب گلوله مهاجمان ناشناس از پای درآمدند.

نواز شریف، پس از سخنرانی در افتتاحیه دالان تجاری چین و پاکستان در گندوار – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مردان مسلح شنبه، ۱۳ مه به کارگران در حال کار بر پروژه چینی «کمربند و جاده» در استان بلوچستان در جنوب غربی پاکستان حمله کردند و ده تن را کشتند.

حمله در ۲۰ کیلومتری شهر بندری گوادر رخ داد که گلوگاه تجاری اقتصادی پاکستان و چین است.

محمد ظریف، مقام ارشد یک گروه شبه نظامی پاکستان گفت که «گلوله‌ها از فاصله نزدیک به کارگران شلیک شده.»  ظریف از فرماندهان شبه نظامیان دولتی بلوچستان است که مسئولیت حفظ امنیت در این استان به آنها سپرده شده. نیروی پلیس تنها امنیت شهرهای عمده را بر عهده دارد. او در ادامه توضیح داد که مهاجمان سوار بر موتورسیکلت بوده اند.

ناامنی‌های بلوچستان پاکستان در هفته‌های اخیر شدت گرفته است. دیروز جمعه بر اثر یک انفجار انتحاری دست‌کم ۲۵ نفر کشته و ۳۵ نفر زخمی شدند.

مله فوق به کاروان عبدالغفور حیدری، نایب‌رئیس مجلس سنای پاکستان صورت گرفت. به‌گفته پلیس او در این حمله به‌شکل سطحی زخمی شد.

“دولت اسلامی” (داعش) مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

در منطقه بلوچستان نیروهای امنیتی پاکستان از سال ۲۰۰۴ با نیروهای اسلامگرای تندرو درگیر است. در این مدت صدها نفر از نیروهای دو طرف کشته شده‌اند.

با این حال، احتمال می‌رود که جدایی‌طلبان در حمله امروز بلوچستان مقصر باشند.

چین در شهر گوادر در حال اجرای پروژه‌های راه‌سازی و ساختمانی برای افتتاح یک دالان تجاری است. دولت پاکستان می‌گوید که تا ۲۰۲۰ حدود چهار درصد از کل تجارت جهانی از این دالان تجاری عبور خواهد کرد.

جدایی‌طلبان با این پروژه مخالفند و آن را اشغال سرزمین خود می‌خوانند.


در همین زمینه

ده‌ها کشته و زخمی در حمله انتحاری به کاروان یک مقام پاکستانی

Share