Share

ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران در مرز اردن با عراق مستقر شده‌اند. هدف این است که نیروهای طرفدار اسد بر بزرگراه دمشق – بغداد تسلط پیدا کنند و به این ترتیب به شبه‌نظامیان شیعه در عراق متصل شوند.

عکس یادگاری گروهی از شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران در راه سبع بیار

به گزارش خبرگزاری رویترز اطلاعاتی که ارتش آزاد سوریه در اختیار دارد نشان می‌دهد که صدها نیروی ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران با تانک و سلاح‌های سنگین در روزهای گذشته وارد شهر «سبع‌بیار» شده‌‌اند.

در روزهای گذشته درگیری‌هایی در این منطقه بین ارتش سوریه و گروه دولت اسلامی (داعش) و همچنین ارتش آزاد سوریه رخ داده بود. شهر سبع‌بیار در ۱۲۰ کیلومتری استان دمشق در بیابان سوریه (بادیه الشام) واقع شده.

سخنگوی ارتش آزاد سوریه به خبرگزاری رویترز گفته است که ظاهراً هدف ارتش سوریه از این عملیات این است که به نوار مرزی عراق با سوریه برسد و راه شورشیان مسلح سوریه به سمت شمال را قطع کند.

سه‌شنبه هفته گذشته جنگنده‌های نیروهای هوایی سوریه مواضع ارتش آزاد سوریه در این منطقه را بمباران کرده بودند.

در مرز سوریه با عراق پایگاه «تنف» هم قرار دارد. در این پایگاه مستشاران نظامی آمریکا، نیروهای ارتش آزاد سوریه را آموزش می‌دهند.

حضور شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران و حزب‌الله لبنان در این مناطق، اردن را هم نگران کرده است. ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن پیش از این، از حضور شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران و حزب‌الله لبنان به عنوان خطری برای ساکنان سنی در این مناطق یاد کرده و گفته بود که اردن این موضوع را نمی‌پذیرد.

ارتش آزاد سوریه می‌گوید هدف از لشکرکشی ارتش سوریه به سبع‌بیار این است که ارتباطش  با شبه‌نظامیان شیعه عراق در آن سوی مرز را برقرار کند.

حشد الشعبی روز جمعه ۱۲ مه تلاش کردند در عملیاتی گروه دولت اسلامی (داعش) را از مرز سوریه با عراق دور کنند و به این ترتیب زمینه‌ای فراهم بیاورند برای مرتبط شدن با ارتش سوریه.

گفته می‌شود که بزرگراه بغداد – دمشق یکی از راه‌های ارسال سلاح از ایران به سوریه بوده است.

چنانچه ارتش سوریه و شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران بتوانند بر صحرای سوریه تسلط پیدا کنند، ارتش آزاد سوریه و دیگر شورشیان مسلح مخالف اسد عمق استراتژیک خود را از دست می‌دهند.

Share