Share

محمدحسین مقیمی، قائم مقام وزیر کشور اعلام کرد که با کسب نظر شورای نگهبان، نتایج شمارش آراء‌ در این انتخابات به‌شکل تدریجی اعلام خواهد شد.

محمدحسین مقیمی، چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ضمن بیان این‌که طبق قانون نتیجه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری به‌وسیله وزیر کشور اعلام می‌شود، گفت برداشت وزیر کشور این بود که شمارش آرا و نه نتایج آرا می‌بایست یک‌باره اعلام شود.

چهارشنبه صبح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست خبری خود از اعلام زود و سریع نتایج انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

رحمانی فضلی اعلام نتایج به‌صورت تدریجی در دوره‌های قبلی را با مشکلاتی همراه دانست و گفت: “جابه‌جایی آرا و بالا و پایین رفتن نتایج سوء تفاهم و گمانه‌زنی ایجاد می‌کرد” از این رو تصمیم گرفته شده که “آمار پس از شمارش نهایی به‌صورت یک‌باره اعلام شود”.

اما عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ساعاتی بعد در نشست خبری خود در پاسخ به سخنان وزیر کشور گفت: “پیشنهاد ما این است که گزارش‌ها و نتایج شمارش آرا به‌تدریج برای مردم اعلام شود.”

محمدحسین مقیمی نیز با اشاره به نظر شورای نگهبان گفت: “با توجه به این‌که وزارت کشور نیز به لحاظ اجرایی با اعلام تدریجی نتایج شمارش آرا موافق است و با کسب نظر شورای نگهبان مشکل حقوقی فوق مرتفع می گردد، در این دوره نتایج شمارش به صورت تدریجی به اطلاع ملت شریف ایران خواهد رسید.”

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

وزیر کشور: نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کوتاهترین زمان اعلام می‌شود

اختلاف نظر شورای نگهبان با دولت بر سر اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری

Share