Share

مخالفان مسلح دولت دمشق آخرین پایگاه خود در محدوده شهر حمص را ترک می‌کنند.

ده‌ها اتوبوس مخالفان و خانواده‌هایشان را منتقل می‌کنند – عکس: AFP

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مخالفان مسلح سوری تخلیه آخرین پایگاه خود در الوعر، در محدوده شهر حمص را شنبه، ۲۰ مه آغاز کرده‌اند.

مخالفان مسلح به همراه چهل‌هزار غیرنظامی از جمله خانواده‌های آنها در الوعر تحت محاصره ارتش بشار اسد، رئیس‌جمهوری دولت سوریه در دمشق قرار داشتند. قرار است تا ده‌ها اتوبوس آخرین گروه‌های این افراد، یعنی ۲۵۰۰ تن را از شهر خارج کنند.

تا کنون دست‌کم یک اتوبوس شهر را ترک کرده‌است.

تخلیه الوعر یکی از بزرگترین قراردادهای تخلیه مخالفان مسلح است که در ماه‌های اخیر در مناطق مختلف به اجرا درآمده. این مناطق که در غرب سوریه قرار داشتند، در کنترل مخالفان و تحت محاصره نیروهای بشار اسد بودند و اکنون بار دیگر به تصرف دمشق درآمده اند.

اسد حالا در هفتمین سال پس از آغاز اعتراض‌ها در سوریه که به جنگ داخلی انجامید، سرانجام کنترل کامل حمص، یکی از شهرهای نمادین «انقلاب سوریه» و از اولین مراکز اعتراض‌های مردمی را باز پس می‌گیرد.

اما الوعر شمار زیادی از مخالفان را در خود جای داده بود. توافق تخلیه آن از مارس به اجرا درآمده و طی آن در نهایت ۲۰ هزار تن از الوعر منتقل شده و می‌شوند.

بسیاری از آنها به استان ادلب در شمال غربی فرستاده می‌شوند که تحت کنترل مخالفان است و یا به جرابلس در نزدیکی مرز ترکیه می‌روند. عده اندکی نیز در الوعر می‌مانند، اما سلاح‌های خود را تحویل دولت اسد می‌دهند.

دولت دمشق توافق صورت‌گرفته با مخالفان در حمص را «الگویی کارآمد» توصیف کرده که می‌تواند سوریه را پس از شش‌سال نزاع به صلح بازگرداند. مخالفان اما می‌گویند که این توافق، پس از سال‌ها بمباران و محاصره اسد و متحدانش چیزی نیست به جز تاکتیک جابجایی اجباری مردم.


در همین زمینه

آخرین مخالفان اسد در حمص شهر را ترک می‌کنند

 

Share