Share

مرکز آمار ایران اعلام کرده که در زمستان ۱۳۹۵ نسبت به زمستان ۱۳۹۴ در تهران قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ۶,۶ درصد و متوسط مبلغ اجاره بهای مسکن ۱۱,۸ درصد افزایش داشته‌ است.

۱۹ درصد واحدهای مسکونی خالی ایران در تهران قرار دارد

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، مرکز آمار ایران از افزایش ۶,۶ درصدی قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی و افزایش ۱۱,۸ درصدی متوسط مبلغ اجاره به‌علاوه سه‌درصد ودیعه پرداختی برای یک مترمربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۵ نسبت به زمستان در۹۴در شهر تهران خبر داد.

بر این اساس، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۴۶۱۳ هزار ریال با میانگین مساحت ۳۸۱ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۰,۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰,۵ درصد افزایش داشته ‌است.

همچنین، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۳۷۵۳ هزار ریال با میانگین مساحت ۹۱ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۰ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۰,۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶,۶ درصد، افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۲۱۶۱۵ ریال با میانگین مساحت ۷۵ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱,۲ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۱,۸ درصد، افزایش داشته است.

رشد اقتصادی بخش مسکن ایران در سال گذشته کُند بود. بر پایه گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که در فروردین امسال منتشر شد، معاملات مسکن در سال ۱۳۹۵ حدود پنج درصد به نسبت یک‌سال قبل افزایش داشت.

بحران مسکن در ایران یکی از موضوعات مناظره‌های تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری دوازدهم بود. باید دید با انتخاب مجدد حسن روحانی به‌عنوان رئیس جمهوری چه تغییراتی در این زمینه ایجاد می‌شود.

دولت روحانی طی سه سال گذشته برای رونق بخشیدن به بخش مسکن که حدود ۱۵ درصد از حجم اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد، در قالب طرح‌های خروج از رکود سقف وام خرید مسکن را افزایش داد.

افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن اما تا پایان سال گذشته تاثیری در افزایش تقاضا و تأمین مسکن متقاضیان اصلی مسکن نداشت.

بیشتر بخوانید:

بازار مسکن زیر سایه انتخابات ریاست جمهوری: رکود ادامه دارد

Share