ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خامنه‌ای: آنجا که دستگاه فرهنگی اختلال دارد، آتش به‌ اختیار

فرمان رهبر جمهوری اسلامی به گروهی از دانشجویان – افسران جنگ نرم – در موضوعات فرهنگی: مختارید که فراتر از قانون و دولت عمل کنید.

چهارشنبه ۱۷ خرداد بعد از آنکه گروه دولت اسلامی (داعش) به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی حمله کرد، رهبر جمهوری اسلامی با گروهی دستچین شده از دانشجویان دیدار و گفت‌وگو کرد. خامنه‌ای در بخشی از سخنانش به دانشجویان توصیه کرد که هرگاه اخلالی در دستگاه‌های فرهنگی دیدند، می‌توانند مانند زمانی که در جنگ اخلال به وجود می‌آید، به هر شکلی که مایل‌اند و بدون در نظر گرفتن قانون عمل کنند.

بزرگ‌ کنید
دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با گروهی از دانشجویان (افسران جنگ نرم)

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و جبهه پایداری فرازی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با گروهی از دانشجویان را برجسته کرده‌اند. علی خامنه‌ای در این بخش از سخنانش به دانشجویان توصیه می‌کند:

«در جنگ هم اگر اخلال در قرارگاه مرکزی پیش بیاید نیروها آتش به اختیار می‌شوند. اینکه در وضعیتی که ما این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم، حالا فرض کنیم فلان آهنگ قبل از افطار پخش بشود یا نشود، این می‌شود مسئله اصلی، نامه‌نگاری می‌کنند. پیداست که این دستگاه اختلال پیدا کرده، مسئله اصلی را از فرعی تشخیص نمی‌دهند. وقتی اینجوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن وقت اینجا شما آتش به اختیارید.»

علی خامنه‌ای این سخنان پرابهام را ظاهراً در پاسخ به دانشجویی بیان کرده که از مسئولان اجرایی ایران گلایه کرده بود که چرا به جای پرداختن به مشکلاتی مانند وضع معیشتی مردم، خواهان پخش شدن «ربنا»ی محمد رضا شجریان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ماه رمضان‌اند.

«ربنا» شامل چهار دعا از قرآن است که محمد رضا شجریان در سال ۱۳۵۸ در دستگاه سه‌گاه خواند و به مدت ۳۰ سال، هنگام ماه رمضان از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد. در دوران ریاست عزت‌الله ضرغامی بر صدا و سیمای جمهوری اسلامی اما پخش ربنا ممنوع اعلام شد. بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران و با بالا گرفتن انتقادات از عملکرد صدا و سیما موضوع رفع ممنوعیت از پخش ربنا یک بار دیگر مطرح شد. مرتضی میرباقری، معاون سیمای جمهوری اسلامی اما یک بار دیگر شرطی را برای پخش مجدد ربنا تعیین کرد: احترام محمد رضا شجریان به انقلاب و امنیت و حاکمیت.

با این‌حال فرمان «آتش به اختیار» رهبر جمهوری اسلامی فقط شامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی نمی‌شود و همه دستگاه‌های فرهنگی و مرکزی ایران را در برمی‌گیرد. اعلام جنگ به دولت روحانی و وزیر ارشاد آتی در کابینه دوازدهم؟

حسام‌الدین مطهری، داستان‌نویس که ظاهراً با یکی از دانشجویان نزدیک به محفل رهبر جمهوری اسلامی آمد و شد داشته است، در یکی از اندک واکنش‌های نویسندگان ایران به سخنان خامنه‌ای، در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی می‌نویسد:

«اندکی پس از سال ۱۳۸۸ در ملاقات با یکی از فعالان فرهنگی نزدیک به شخصِ شما، مبهوت شدم. او با اشاره به چوب‌لباسی دفتر کارش در حالی‌که من از "همدلی ملی" حرف می‌زدم گفت: این را ببین، اگر اتفاق‌های ۸۸ تکرار شود با همین هم شده می‌روم تا کتک بزنم.

کسی که این جمله را گفته نه یک دانشجو، که یکی از معتمدانِ شما در عرصه فرهنگ است. او یکی از کسانی‌ست که شما معتقدید کار فرهنگی را نه دولت که آن‌ها باید انجام بدهند. این موضوع را ۲ سال پیش و با طعنه و کنایه خطاب به [علی جنتی] وزیر وقت ارشاد گفتید.»

این داستان‌نویس ایرانی از رهبر جمهوری اسلامی می‌پرسد:

« "قرارگاه مرکزی" کجاست؟ این تعبیر مبهم به هر کسی اجازه می‌دهد با تعبیرِ مبهم‌تر و خطرناک‌ترِ "آتش‌به‌اختیار" هر کاری دلش می‌خواهد بکند.»

فرمان رهبر جمهوری اسلامی به «افسران جنگ نرم» در شرایطی صادر می‌شود که عبدلعلی علی عسگری، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی بعد از پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران تحت فشار قرار گرفته است.

در ایران رئیس سازمان صدا و سیما را رهبر حکومت تعیین می‌کند.

 بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بابکان

  اینها که آورده بودندشان دانشجو نیستند ، سرکوبگران و جنایتکارانی هستند که بنام دانشجو وارد دانشگاه میکنند تا در کنار بسیج دانشجویان را سرکوب و دانشگاه را کنترل کنند. دوم ، آدم در میماند چه بگوید ! در امتداد رفتارهای دور از عقل خمینی ، خامنه ای هم بدتر از او رفتار کرد و کشور را به اینجا رساند. خودش در مقام رهبری حکومت به واحدهای عملیاتی (!) دستور آتش به اختیار داد ! یعنی هرکس وهر گروه از سرکوبگران زیر فرمانش با تشخیص خود هر خلاف و جنایتی را در باره هرکس انجام دهد ! در حالی که قوه قضائیه و نیروی سرکوبگر پلیس و سپاه و بسیج هم در اختیار خودش است ! این حرف ، حرف آدمی نیست که کمترین عقل را دارد، چه رسد مدیر و مدبر و فرزانه هم باشد ! آثار نابخردی تا کنون آشکار بود اکنون دیگر کمترین ملاحظه ای هم در میان نیست ! مجلس و نهادی هم در کار نیست تا او را کنار بگذارد .

 • امید

  خامنه ای مفسد فی الارض است چون علیه دولت اسلام فرمان حمله و آتش داده ! میگویند ولی فقیه است ! اگر چنین است باید راه قانونی این حکومت مقدس را برود نه اینکه خودش علیه دولت اسلام فرمان آتش بدهد!

 • آرمان

  خود رهبر آنهم ولایت مطلقه نظام مقدس دستور آتش به اختیار در جامعه داده ! یعنی رهبری و ساختار حکومت و سازو کار تعریف شده آن را ناکارامد و ناشایست دیده ! کذدمبجای اینکه کنار برود و کار را به دست شایستگان بدهد به اوباش و اراذل حقوق بگیرش فرمان آتش به اختیار داده ! هزینه اش را هم از سرمایه های مردم گرسنه میدهد ! هرج و مرج و ناامنی با فرمان خود رهبر و با هزینه مردم ! ادعا دارد که ولی امر مسلمین جهان است و باید همه جهان را هدایت کند ! مردم به این دولت رای داده اند اما رهبر حکومت علیه آن و علیه جامعهفرمان آتش داده آنهم آتش به اختیار ! اینکه دشمن دشمن میگوید و حرف از امنیت میزند خودش بدترین دشمن این کشور و بدترین عامل ناامنی است. سرمایه های مردم را هم در این راه هزینه میکند ! ناشایستگی و بی اخلاقی و خیانت و جنایت از این بیشتر ؟! طرفداران و عاملانش بیدار شوند ! این آدم به آخر خط نزدیک شده ، اگر مختصر عقلی داشته با قدرت نامحدود و آزاد از انتقاد و با امکانات ملی بدون نظارت دیوانه شده. بیشتر از این شرف و زندگی خود را برای او هدر ندهید.

 • روزبه

  این یکجور اعلام شکست در مقابل خواست مردم که از رجزخوانیهای بعد ازانخابات 1388 شروع شد که آنها حرکت محو شد و رفت ووووو حالا آقا این فرمان را میدهد یعنی عدم تمکیتن خود رهبرنظام به قوانین آبدوغ خیاری خود جمهوری اسلامی و عواقب این به اصطلاح انتخابات فقط بخاطر اینکه نتیجه باب میل ایشان نیست. فرمان ایشان چیزی نیست بجز فرمان به ایجاد هرج و مرج در کشور از طرف مزدوران خودی و نافرمانی و مقابله با اصلاحات وتغیرات لازمه برای اداره کشور توسط دولت یا به زبان عامه خرابکاری محض و بعدبا توجه به عدم توانایی دولت در اداره کشور با این کارشکنی ها انداختن مسئولیت به گردن آن و اتهام بی لیاقتی در اداره کشوربه جناح رقیب. حالا بر هیچکس پوشیده نیست لباس شخصی ها از چه کسی دستور میگیرند. علت اصلی هم اظهارات روحانی برای حرکت در راه کوتاه کردن دستهای سپاه و دستگاههای زیر نظر رهبر و اوقاف وووواز اقتصاد فاسد کشور بود در حالی که خامنه ای با دهن کجی و بر خلاف قانون و مقررات دست روی یک ارگان جدید یعنی دانشگاه آزاد گذشت و دولت و مجلس جرات اعتراض نداد وضع و موضع قوه قضائیه که خود روشنه. راه حل پیشنهادی من: دولت اگر جرات دارد هر جا با خرابکاری مواجه شد به مردم گزارش بدهد و رک و پوست کنده بگه دولت قصد اجرای این اصلاحات و تغییرات را داشت ولی این گروه یا سازمان نظامی یا تحت حمایت رهبر مانع شد و یا لباس شخصی هایی که میدانید از کجا دستور و حقوق میگیرند مانع میشوند . با این افشاگری مشخص میشود این یارو رهبر که تا دیروز با حرفهای فریبکارانه و شیادانه نظیر «بنده حقیر هم یک رای دارم » چقدر به رای مردم احترام میگذار وبجایش فرمان آتش خودسرانه به نیروهای پشت پرده اش میدهد.

 • پور بهمن جازویه رامهرمزی

  سر زدن اشتباه از همه ناپسند است از بزرگان ناپسندتر هر آغازی پایانی دارد پایان زندگی این حکومت نباید با باختن ارزشهای مورد ادعای رهبرانش همراه باشد

 • میر ز ا رضا

  هنگامیکه عرصه جامعه را به شکل میدان جنگ جلوه دهی آنگاه «آتش به اختیار» یعنی اختیار و اجازه دلبخواه و سر خودی به آتش گشودن بسوی جان و مال هر کسی حتی بسوی پدر و مادر خود اگر که چون در هنگام جنگ غافلگیر شده و احیانأ ابرویی در بالای چشمشان یافتی! حقا که خامنه ای با صدور چنین فتواهایی روز بروز و بیشتر و بیشتر خود را به «آتش اجباری» جهنم سوزان پروردگار عالمیان نزدیک و نزدیکتر مینماید! که در روز جزا و حسابرسی نه ایشان و نه پیروان ایشان هیچیک ذره ای اختیار از خود در برابر عدل الهی نخواهند داشت!

 • صادق پویان

  فرهنگ و جنگ ؟!! فرهنگ و آتش؟!! فرهنگ و بربریت؟!! آدرنو در جایی ( در نگرۀ اجتماعی و نقد فرهنگ،، انتشارات زورکمپ ،ص55) از قول یکی از مقامات فرهنگی رایش هیتلر چنین نفل می کند: « هر وقت چیزی در بارۀ فرهنگ به گوشم میخورد، ضامن ششلولم را می کشم»

 • ممل فشفشه

  روحانی طفلی گیج شده چه خاکی به سر کنه با این یارو که هر روز حرفش رو عوض میکنه

 • کیومرثی

  من فکر می کنم حتی کسانی از اطرافیان رهبر هم درباره سلامت روحی او به شک افتاده باشند.واقعا عجیب است.حتی قواعد بازی خود حکومت هم برهم خورده است.خدا به داد آینده ممکت برسد!

 • فریبرز

  خامنه ای فرمان تقابل با دولت و ملت را صادر کرده است و در این راه برای تخریب دولت و جبران شکست مفتضحانه در انتخابات از هیچ تلاشی فرو گذار نخواهد کرد همان راهی که در مقابل دولت خاتمی اتخاذ کرد منتهی در همین ابتدای کار چوب لای چرخ دولت خوخاهد گذاشت و مزدوران را بسیج خواهد کرد تا هر روز بحرانی ایجادم کند، دولت روحانی هم در سیاست خارجی و هم داخلی با بحران ها و چالش جدی روبرو خواهد بود هدف از این تلاش خامنه ای روحیه دادن به شکست خوردگان انتخابات و دلسردی مردم رای دهنده است تا علاوه بر تضعیف روحیه از افزایش مطالبات مردم جلو گیری نماید.

 • ممل فشفشه

  دست و پا زدن خامنه ای و گیر کردن توی باتلاق خود ساخته. آتش به اختیار یعنی خودسری