Share

پنجشنبه ۸ ژوئن، مردم بریتانیا برای انتخاب ۶۵۰ نماینده پارلمان این کشور پای صندوق‌های رأی رفتند. انتخاباتی زودهنگام برای تعیین چگونگی پیشبرد مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا. بنا به نخستین ارزیابی‌ها، بر آمده از نظرسنجی‌های پسا انتخاباتی، حزب محافظه کار به رهبری ترزا می، نخست‌وزیر،۳۱۴ کرسی را به دست خواهد آورد، و حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین ۲۲۶ کرسی را از آن خود می‌کند. این یعنی ۱۲ کرسی کمتر از حدنصاب رسیدن به اکثریت.

ترزا می و جرمی کوربین، رهبران حزب محافظه‌کار و کارگر

در انتخابات  سال ٢٠١۵، حزب محافظه کار  با ٣٣٠ کرسی توانسته بود اکثریت مجلس را به دست آورد. حزب کارگر نیز موفق شده ٢٣٢ کرسی مجلس را کسب کند.

بنا به نتایج اعلام شده، حزب ملی اسکاتلند نیز (که موافق استقلال و ضد-برگزیت است) ۲۲ کرسی از ۵۶ کرسی‌اش را از دست داده است.

در بریتانیا، هر حزبی که بیشترین کرسی‌های مجلس را به دست بیاورد، دولت تشکیل می‌دهد، و رهبر حزب پیروز هم به مدت پنج سال نخست وزیر خواهد بود.

هنگامی که در ماه آوریل، ترزا می‌خبر از برگزاری انتخابات زودهنگام داد، تصور بر آن بود که حزب محافظه‌کار با فاصله از حزب کارگر پیشی بگیرد و اکثریتی قاطع را در مجلس تشکیل دهد؛ از آن زمان تا امروز اما بنابه نظرسنجی‌ها فاصله دو حزب کمتر و کمتر شد، و حالا در روز آخر به نظر می‌رسد، ترزا می‌ قمار برگزاری انتخابات را باخته است.

لیبرال دموکرات‌ها و همچنین جرمی کوربین، از پیش احتمال هرگونه توافق و ائتلافی را با رقبا منتفی دانسته‌اند. لیبرال دموکرات‌ها خاطره خوشی از ائتلاف با دیوید کامرون پس از انتخابات ٢٠١۵ ندارند. کوربین نیز تشکیل کابینه ائتلافی با حزب ملی اسکاتلند یا لیبرال دموکرات را رد کرده است.

ترزا می که در صدد بود پیروزی قاطع مارگرت تاچر در سال ۱۹۸۷ را با کسب اکثریتی با ۸۰ کرسی بیشتری تکرار کند، حالا نه فقط موقعیت خود را در حزب متزلزل می‌بیند، بلکه احتمالاً باید دولت را به رقابایش بسپارد. پیش از انتخابات، گمانه‌زنی‌ها بر این بود که اکثریت زیر چهل کرسی را نیز برای ترزا می‌باید شکست تلقی کرد.

واکنش نامناسب به خروح آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس، طفره رفتن از مناظره رودرو با رهبران احزاب کارگر، و البته حمایت غیرمنتظره جوانان از کوربین و سیاست‌های چپگرایانه او در روزهای آخر به نظر کار دست ترزا می‌ داده است.

برخلاف انتظار، چنین به نظر می‌رسد که بسیاری از مردم بریتانیا، به ویژه جوانان، جرمی کوربین را (که رویکرد آسانگیرانه‌تری نسبت به مهاجران دارد و بر خلاف رقیبش، بر خدمات عمومی و ارزان تأمین اجتماعی تأکید کرد) گزینه بهتری برای پیشبرد مذاکرات برگزیت می‌دانند.

«تایمز اقتصادی» در واکنش به انتخابات، تیتر «فاجعه برای ترزا می» را برگزیده است.

دانکن جونز، کارگردان انگلیسی فیلم‌های «ماه» و «کد منبع» نیز در توئیتی در واکنش به نتیجه انتخابات به طعنه نوشته است: «ترزا می یک استراتژیست درخشان است؛ او از قبل پیش‌بینی کرده بود که اکثریت را از دست خواهد داد تا دیگر مجبور نباشد مسئولیت مذاکرات از پیش باخته برگزیت را بر عهده بگیرد. نابغه!.»


بیشتر بخوانید:

انتخابات سراسری بریتانیا: اکثریت کهنسال یا اقلیت جوان؟

Share