ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آتش‌سوزی عمدی مرزبانان ایرانی در مراتع کردستان

هنگ مرزی ایران گفته برافروختن آتش دلایل امنیتی و بهداشتی داشت اما «متأسفانه» حریق از کنترل خارج شد. ۵ هکتار از پوشش گیاهی کردستان در این حادثه نابود شده.

نیروهای پاسگاه مرزی مستقر در چومان بانه در استان کردستان برای از بین بردن بخشی از پوشش گیاهی این منطقه مرزی اقدام به آتش‎‌‌‌سوزی کردند. اما این آتش از کنترل آنها خارج شد.

بزرگ‌ کنید
حریق عمدی مرزبانان ایران پنج هکتار از پوشش گیاهی منطقه مرزی چومان بانه را از بین برد/ عکس از آرشیو

هنگ مرزی ایران اعلام کرده آتش‌زدن این مراتع دلیل امنیتی و بهداشتی داشته، اما حریق از سطح پیش‌بینی شده بیشتر گسترش یافته.

با وجود آتش‌سوزی گسترده در این منطقه مرزی، نیروهای نظامی ایران از ورود مردم محلی که برای اطفای حریق آمده بودند، ممانعت کردند. سایت‌های محلی گزارش دادند که مرزبانان برای جلوگیری از حضور مردم تیر هوایی شلیک کردند.

این آتش‌سوزی ساعت ۱۰ شب ۲۱‌ام خرداد ۹۶ در اطراف روستای چومان بانه رخ داده بود.

این حریق عمدی پنج هکتار از پوشش گیاهی منطقه را از بین برده است.

شورای روستای مرزی چومان بانه و شماری از فعالان محیط زیست استان کردستان با نگارش نامه‌ای دادسرای نظامی سقز و دیگر نهادهای مسئول به این اقدام مرزبانان ایرانی اعتراض کردند. اما دادسرای نظامی تا کنون از تشکیل پرونده در این خصوص خودداری کرده است.

بنابر ماده ۶۷۵  قانون مجازات اسلامی آتش‌سوزی عمدی در جنگل و اشجار از دو تا پنج سال حبس دارد.

۹۵ درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها در ایران عامل انسانی دارد که از این میان ۱۵ درصد عمدی و باقی سهوی است.

بنابر آمار رسمی آتش‌سوزی در مراتع ایران تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.