Share

رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید که پیشنهاد برپایی یک پایگاه نظامی در خاک عربستان را به پادشاه این کشور داده است.

رجب طیب اردوغان و امیر قطر – عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با یک شبکه خبری پرتغالی توضیح داده که پایگاه نظامی این کشور در قطر به درخواست دوحه برپا شده و فرآیند برپایی آن از ۲۰۱۴ آغاز شده است.

اردوغان گفته که پیشنهاد یکسانی را خود به ملک سلمان عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی ارائه داده. به ادعای اردوغان، ملک سلمان وعده ارزیابی این پیشنهاد را داده، اما دیگر خبری از قبول یا رد آن نشده است.

ترکیه از یک پایگاه نظامی در قطر استفاده می‌کند و معاهده دفاعی مشترکی با این کشور امضا کرده‌است. مراودات آنکارا و دوحه پس از بروز بحران در حوزه خلیج فارس و محاصره قطر از سوی همسایگانش در مرکز توجه‌ها قرار گرفته است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و یمن دوشنبه پنجم ژوئن در یک اقدام کاملاً غافلگیرکننده روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی و حریم هوایی خود را به روی این کشور کوچک در حاشیه خلیج فارس بستند. به تدریج چند کشور دیگر، از جمله جمهوری اسلامی موریتانی نیز در حمایت از عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. عربستان سعودی و متحدانش، در یک بیانیه مشترک قطر را متهم کرده‌اند که از اخوان‌المسلین در مصر و حماس در نوار غزه حمایت می‌کند. آن‌ها خواهان تغییر سیاست قطر در رابطه با ایران هم شده‌اند.

اما ترکیه به حمایت از قطر پرداخت و خواستار رفع محاصره شد. اردوغان گفت: «ما در کنار برادران قطری‌مان ایستاده‌ایم.»

چهارشنبه گذشته پارلمان ترکیه مجوز اعزام سربازان ترک به قطر را تصویب کرد. معاهده همکاری‌های نظامی بین ترکیه و قطر، از جمله اعزام مستشاران نظامی از ترکیه به قطر در آوریل ۲۰۱۶ در دوحه امضا شده بود.

روزنامه حریت گزارش داده که ابتدا هیئتی از ترکیه به این پایگاه سفر می‌کنند و پس از بررسی گزارش اولیه آنها، بر سر اعزام هواپیماها و ناوهای جنگی ترکیه به قطر تصمیم گرفته خواهد شد.

حریت همچنین ادعا کرده که قرار است بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ سرباز ترک طی دو ماه به قطر اعزام شوند. مقام‌های ترکیه درباره این گزارش هنوز نظری نداده‌اند.

اردوغان در گفت‌و‌گوی اخیر خود تأکید کرده که پایگاه نظامی این کشور در امارات موجب امنیت بیشتر منطقه است.


در همین زمینه

Share