ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمله موشکی سپاه به سوریه: ورود ایران به مرحله تازه‌ای از جنگ خاورمیانه

سپاه می‌گوید حمله موشکی به دیرالزور در شرق سوریه موفقیت‌آمیز بوده است. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز اعلام کرده که مرحله تازه‌ای از حضور ایران در سوریه رقم خورده.

سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرده که حمله موشکی شامگاه گذشته سپاه به مواضع «تروریست‌ها» در دیرالزور در شرق سوریه موفقیت‌آمیز بوده است. سپاه این حمله را «لیله القدر» نامیده است.  رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم گفته است که ایران وارد مرحله تازه‌ای از مبارزه با «تروریست ها» در منطقه خاورمیانه شده است.

حمله موشکی سپاه از غرب ایران به شرق سوریه: مرحله تازه‌ای از جنگ خاورمیانه؟

شامگاه گذشته سپاه پاسداران با موشک‌های زمین به زمین از غرب ایران، به شرق سوریه حمله کرد. در اطلاعیه‌ای که سپاه پاسداران ساعتی بعد از این حمله موشکی منتشر کرد گفته شده که این حمله در پاسخ به حمله ۱۷ خرداد گروه دولت اسلامی (داعش) به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی انجام شده است.

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران درباره انتخاب «دیرالزور» در شرق سوریه به عنوان هدفی برای نخستین حمله موشکی سپاه به سوریه به رسانه‌های داخلی گفته است:

«مبدأ اصلی طراحی‌ها منطقه دیرالزور در سوریه بود که بخش عمده عملیات در آنجا صورت می‌گرفت که در اقدامی کاملا هوشمندانه و غافلگیرکننده عملیات محدود موشکی صورت گرفت.»

موشک‌های میان‌برد زمین به زمین سپاه از دو پایگاه هوافضا در کردستان و کرمانشاه شلیک شدند.

— Abas Aslani (@AbasAslani) <a href="https://twitter.com/AbasAslani/status/876522386245529600">18. Juni 2017</a>

سخنگوی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است به این دلیل که مهاجمانی که ۱۷ خرداد به مجلس شورای اسلامی و مقبره آیت‌الله خمینی حمله کرده بودند کرد بودند،  از قصد استان کردستان و کرمانشاه برای این حمله موشکی انتخاب شد.

محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران هم در توئیتر خبر داده که ظاهراً سپاه در تدارک حملات وسیع‌تری‌ست: « این شروع انتقام از داعش بود. سیلی بزرگتر در راه است. حامیان تروریسم نیز پیام اقتدار ایران را دریافت کنند.»

— Mohsen Rezaee (@ir_rezaee) <a href="https://twitter.com/ir_rezaee/status/876534853742862337">18. Juni 2017</a>

مرحله تازه جنگ ایران در خاورمیانه

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با شبکه خبر هم‌صدا با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران آمریکا و عربستان را به حمایت از «تروریست‌ها» در منطقه خاورمیانه متهم کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد که ایران وارد مرحله تازه‌ای از جنگ خاورمیانه شده است:

«عربستان و دیگر کشورها که ژست حمایت از تروریست‌ها را می‌گیرند، بدانند جمهوری اسلامی با هیچ کسی شوخی ندارد. در حال حاضر وارد فاز مبارزه جدیدی با تروریست‌ها در منطقه شده‌ایم.»

حمله موشکی سپاه بیش و کم همزمان با سخنرانی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع گروهی از کشته‌شدگان ایرانی در سوریه اتفاق افتاد.

رهبر جمهوری اسلامی در این سخنان مقامات کاخ سفید در دولت ترامپ را «بی‌تجربه و تازه‌کار» خواند و تأکید کرد: «این افراد بی‌تجربه، ملت و مسئولان ایران را نشناخته‌اند و هنگامی که تودهنی بخورند، آن زمان متوجه خواهند شد حساب و کتاب چیست.»

سخنان خامنه‌ای در پاسخ به اظهارات رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا بود که اعلام کرده سیاست ایالات متحده پشتیبانی از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت‌آمیز این حکومت منجر شود.

خامنه‌ای گفت:

«دولتمردان آمریکایی از ابتدای پیروزی انقلاب همواره به‌ دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند اما نخواهند توانست به ملت ایران سیلی بزنند بلکه این ملت است که به آنها سیلی خواهد زد.»

تیلرسون گفته بود سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران هنوز شکل نگرفته و به رئیس جمهوری آمریکا ابلاغ نشده. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اما در سفرش به اسرائیل با صراحت ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه خوانده بود.

در سنای آمریکا برای نخستین بار لایحه تحریم سپاه پاسداران و برنامه موشکی ایران به تصویب رسیده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • واهشی

    موشک پرانی ترقه ای! پروپانگاندای تحمیقی لعنتی! ولایت فقهی نظامی! توحش جهادی داعشی! حریصان سپاهی واهشی!

  • شهروند درجه سه

    بله ! اگر داعشی ها را زدند دستشان درد نکند. ولی خامنه ای در توجیه دخالت بیجایش در سوریه گفته است که اگر ما وارد جنگ در سوریه نمیشدیم می بایست در مرزهای ایران با داعش می جنگیدیم ! این آدم برای دروغگویی هیچ شرم و حیایی ندارد و مردم را نادان فرض میکند. واقعیت این است که مردم سوریه برای پایان دادن به دیکتاتوری موروثی سوریه با راهپیمایی آرام درخواست اصلاح ساختار حکومت را کردند. ولی بشار اسد دستور سرکوب و دستگیری و کشتار مردم را داد تا زمانی که داعش از اوضاع آشفته ای که پدید آمد سؤاستفاده کرد و وارد سوریه شد. این نبود که از آغاز داعش بوده باشد. خامنه ای اگر میخواست با داعش بجنگد که افغانستان و عراق در مرز ایران را رها نمیکرد و به سوریه سپاه نمی فرستاد. پیش از آن با طالبان در افغانستان می جنگید.