Share

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا اعلام کرده‌اند که یک فروند پهپاد مسلح را که در ایران تولید شده در آسمان سوریه ساقط کرده‌اند.

ک فروند جنگنده اف ۱۵ (عکس: آرشیو)

به گزارش خبرگراری فرانسه، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده پهپاد ساقط شده به شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران تعلق داشته است.

پهپاد ساقط شده از نوع شاهد ۱۲۹ بوده. بر اساس گزارش وزارت دفاع آمریکا یک فروند جنگنده اف ۱۵ در آسمان سوریه این پهپاد را شکار کرده است.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید پهپاد یاد شده به طرف قوای آمریکا و متحدانش در التنف در حال حرکت بوده و قصد داشته که نیروهای آمریکایی را هدف قرار دهد.

در دو هفته گذشته این دومین باری‌ست که پهپادهای نیروهای طرفدار اسد هدف جنگنده‌های آمریکایی قرار می‌گیرند. اوایل ژوئن سال جاری هم جنگنده‌های آمریکایی در جنوب سوریه یک فروند پهپاد را ساقط کردند. در آن زمان هم مشخص نبود که پهپاد ساقط شده به کدام کشور تعلق دارد.

یکشنبه ۱۸ ژوئن جنگنده‌های آمریکایی یک هواپیمای شکاری سوخوی نیروی هوایی سوریه را سرنگون کردند. به‌گفته نیروهای ائتلاف این جنگنده سوری مواضع «نیروهای دموکراتیک سوریه» در شمال این کشور را بمباران کرده بود.

روسیه که در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، در اعتراض به این اقدام آمریکا، نه تنها توافقنامه امنیتی با آمریکا را به حالت تعلیق درآورد بلکه اعلام کرد که «همه تجهیزات هوایی، از جمله هواپیماها و هواپیماهای بدون سرنشین ائتلاف جهانی» که در غرب رود فرات دیده شوند از سوی دفاع هوایی نیروی هوایی روسیه به‌عنوان «هدف» در نظر گرفته می‌شوند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه گفت که ایالات متحده باید به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و از دست زدن به اعمال یک‌جانبه در خاک این کشور پرهیز کند.

روسیه پیش از این در ماه آوریل سال جاری میلادی تهدید کرده بود که توافقنامه امنیتی با آمریکا را نقض خواهد کرد.

دو هفته پیش نیروهای آمریکایی برای دومین بار پیاپی شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران را در حوالی التنف در نزدیکی مرز اردن بمباران کردند. نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا با انشتار بیانیه‌ای اعلام کردند که شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران، سربازان آمریکایی و متحدانشان را تهدید کرده بودند.

نیروهای ائتلاف می‌گویند منطقه التنف در جنوب سوریه و در نزدیکی مرز اردن جزو مناطق کاهش تنش محسوب می‌شود.

آمریکا در پایگاه التنف با مشارکت بریتانیا پایگاهی برای آموزش نیروهای ارتش سوریه ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا یک بار دیگر شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران را بمباران کرد

Share