ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آغاز حمله به آخرین مواضع داعش در موصل

تنها حدود دو کیلومترمربع دیگر از مناطق تحت کنترل داعش در موصل باقی مانده است. ده‌ها غیرنظامی که بیشتر آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند این منطقه را ترک کردند.

نیروهای عراقی در پی فتح مسجد النور موصل صبح روز جمعه ۳۰ ژوئن / ۹ تیر حملات خود به آخرین مواضع گروه «دولت اسلامی» (داعش) در این شهر را آغاز کردند.

یک فرمانده عراق گفته است که فتح آخرین منطقه تحت کنترل داعش ممکن است چهار تا پنج روز طول بکشد.

به‌گزارش رویترز، روز جمعه ده‌ها نفر از غیرنظامیان که بیشتر آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند موفق شدند از منطقه باقی مانده تحت کنترل داعش بگریزند. این منطقه حدود دو کیلومترمربع بیشتر نیست.

برخی از افرادی که موفق به ترک این منطقه شدند در مسیر فرار بر اثر تیراندازی داعشی‌ها زخمی شدند.

حمله اعلام‌شده نیروهای عراقی دشوار خواهد بود زیرا نیروهای باقی مانده داعش که به‌نظر می‌رسد عمدتاً خارجی‌ باشند مصمم به نبرد تا دم مرگ هستند.

به‌گفته چند فرمانده نیروهای ضدتروریست ارتش عراق، داعشی‌ها همچنین در میان مردم غیرنظامی پنهان شده‌اند و از آن‌ها به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

معان سعدی، یکی از این فرماندهان به رویترز گفته است که بازپس‌گیری آخرین منطقه تحت کنترل داعش می‌تواند چهار تا پنج روز طول بکشد. او شمار افراد داعش در این منطقه را حدود ۲۰۰ نفر عنوان کرد.

به‌گفته کسانی که موفق به فرار از این منطقه شده‌اند، ده‌ها هزار نفر از مردم هنوز هم در منطقه‌ای مشرف به رودخانه دجله که تنها چند صد متر طول آن است گرفتار شده‌اند.

فشار بغداد برای پایان بخشیدن به نبردها

روز جمعه ستون‌های دود بر فراز منطقه‌ای که در آن نبردها جاری است به آسمان برخاسته بود. ژنرال سعدی می‌گوید این منطقه زیر آتش توپخانه نیروهای عراقی قرار دارد که از سوی هواپیماهای بدون سرنشین و جنگنده‌های ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا پشتیبانی می‌شوند.

پس از ۹ ماه نبرد برای بازپس‌گیری موصل، دومین شهر بزرگ عراق، دولت این کشور عجله دارد که با این عملیات به این نبردها پایان دهد. در این مدت هزاران غیرنظامی کشته و حدود ۹۰۰ هزار نفر خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند.

با وجود چالش‌های پیش رو، نتیجه نبردها این شک را در حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق باقی نگذاشته که از «پایان خلافت» داعش سخن بگوید. عبادی روز گذشته با فتح مسجد النوری موصل که سه سال پیش ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در آن اعلام خلافت کرد، این اظهارنظر را کرد.

روسیه پیش از این از احتمال کشته شدن بغدادی خبر داده بود اما این خبر هنوز نه از سوی داعش و نه منابع مستقل تأیید نشده است.

منابع نظامی عراقی و آمریکایی همچنان بر این نظرند که ابوبکر بغدادی در صحرای منطقه مرزی بین عراق و سوریه پنهان شده است.

بر اساس منابع اطلاعاتی آمریکا داعش با عقب‌نشینی از موصل در عراق و رقه در سوریه تجهیزات فرماندهی خود را به این منطقه بزرگ و به‌طور مشخص به شهر میادین سوریه منتقل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.