ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«بخش خصوصی صنعت فولاد ایران در آستانه تعطیلی است»

تفاوت قیمت بین‌المللی فولاد و قیمت آن در داخل ایران باعث شده تا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه شمش‌ها و مواد خام خود را به جای فروش به شرکت‌های داخلی، به خارج از ایران صادر کنند.

یک عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت که بخش خصوصی این صنعت در حال تعطیلی است و با کاهش ۵۰ درصدی تولید رویارو بوده است.

«بخش خصوصی صنعت فولاد ایران در آستانه تعطیلی است»

احمد خوروش، شنبه، ۱۰ تیرماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که صادرات بی‌رویه شمش و مواد خام فولاد به خارج از کشور از سوی شرکت‌های بزرگ دولتی، بخش خصوصی را با کمبود مواد اولیه مواجه کرده است. به ادعای او، این کار شرکت‌های دولتی بخش خصوصی صنعت فولاد ایران را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

به گفته خوروش، تفاوت قیمت بین‌المللی فولاد و قیمت تمام‌شده آن در داخل کشور باعث شده است تا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه شمش‌ها و مواد خام خود را به جای فروش به شرکت‌های داخلی، به خارج از ایران صادر کنند. «خام‌فروشی» به شرکت‌های خارجی نیز به افزایش قیمت شمش و مواد اولیه فولاد در بازار داخلی انجامیده است.

فولاد یکی از بزرگترین صنایع ایران را تشکیل می‌دهد. بنابر اعلام دولت، تولید فولاد خام در ایران در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال پیش از آن ۱۱ درصد افزایش داشته و به بیش از ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

ارزان‌فروشی فولاد ایران در اروپا

ایران در بهمن‌ماه سال گذشته از سوی اتحادیه اروپا به «دامپینگ» در بازار فولاد متهم شد. اتحادیه اروپا ایران را متهم کرده بود که فولاد خود را به قیمت بسیار پایین در بازارهای این اتحادیه به فروش رسانده است. ایران این اتهام‌ها را رد می‌کرد.

با این وجود، فروردین ماه سال جاری کمیسیون اروپا تصمیم گرفت تا از اعمال تعرفه‌های موقتی بر واردات فولاد از ایران، برزیل، روسیه، صربستان و اوکراین خودداری کند.

خوروش، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفته است که در شرایط کنونی، ظرفیت تولید فولاد بخش خصوصی به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

بازار جهانی فولاد در حدود ۱.۶ میلیارد تن است که تولید فعلی ایران برابر یک درصد سهم جهانی است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.