ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تشکیل «کمیته آب» در مجلس ایران

رئیس کمیسیون امنیت مجلس می‌گوید بحران آب «مقوله‌ای امنیتی» شده و ایران برای تأمین آب شرب هم دچار مشکل است. یونسکو پیش‌بینی کرده بود ایران تا سال ۲۰۲۵ دچار با تنش آبی مواجه شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران می‌گوید بحران آب در ایران بدل به «مقوله‌ای امنیتی» شده است.

دستکم ۷ میلیون تن از روستاییان ایران آب آشامیدنی خود را از طریق تانکرهای آب و آب‌رسانی سیار دریافت می‌کنند

علاءالدین بروجردی که به همراه دیگر نمایندگان کمیسیون امنیت مجلس از حاشیه شهر مشهد بازدید می‌کرد، گفت بی‌توجهی ۳۸ ساله و عدم اجرای قانون آب سبب شده تا ایران برای تأمین آب شرب و صنعتی که تنها ۱۰ درصد مصرف آبی کشور را تشکیل می‌دهد دچار مشکل باشد.

اکنون به گفته این نماینده مجلس در حال حاضر به بسیاری از رودخانه‌های کشور فاضلاب و پسآب وارد می‌شود و بدین ترتیب آب سالم از بین می‌رود.

او گفته ایران جزو کشورهای کم‌آب جهان است و منابع آبی «بسیار محدودی» دارد.

پیش از این علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز اعلام کرده بود که بحران آب در ایران مسئله‌ای امنیتی است.

در چند سال گذشته استان‌های مختلف ایران بارها صحنه درگیری‌های خونین بر سر آب بوده. درگیری‌هایی گاه و بیگاه که سبب ستیز مردم محلی با یکدیگر یا درگیری آنها با نیروهای نظامی- امنیتی رخ شده.

دو سال پیش وزارت نیرو اعلام کرد که ۷ میلیون تن از روستاییان ایران آب آشامیدنی خود را از طریق تانکرهای آب و آب‌رسانی سیار دریافت می‌کنند. پس از آن نیز شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرده بود تنها حدود ۴۶ درصد از سدهای ایران پرآب هستند.

براساس‌ پیش‌بینی‌ یونسکو، منطقه‌ خاورمیانه‌ و از جمله‌ ایران تا سال‌ ۲۰۲۵ میلادی‌ در پی کاهش‌ سرانه‌ منابع‌ آب‌ تجدیدپذیر منطقه‌ به‌ کم‌آبی‌ و تنش‌ آبی‌ دچار می‌شود. کم‌آبی یعنی ذخایر آبی به اندازه مصرف نیست. تنش آبی شدید اما نسبت به کم‌آبی وضعیت وخیم‌تری دارد و یعنی مصرف آب بیش از ذخایر آبی است.

علاوه بر خشکسالی و کمبود بارش در ایران، رشد جمعيت، کشاورزی کم‌بهره و سنتی، مديريت بد منابع آبی از جمله دلایل بجران آب در ایران عنوان می‌شود.

بنابر تحلیل سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) از بحران آب در ایران، متوسط بارش در این کشور ۲۵۷ میلیمتری، یعنی کمتر از یک سوم متوسط جهانی است. به‌علاوه، قرار گرفتن در کمربند خشک و نیمه خشک کره زمین با دمای متوسط ۱۷ درجه سانتیگراد، ایران را در دسته کشورهای با تنش آبی قرار داده. فائو همچنین اعلام کرده میزان منابع آب تجدیدپذیر ایران در ۱۵ سال گذشته به یک سوم متوسط جهانی نزول پیدا کرده است.

بر پایه شاخص جهانی، میزان برداشت از منابع آب تجدیدپذیر هر کشور به‌عنوان شاخص اندازه‌گیری بحران آب معرفی می‌شود. شاخصی که ایران را در وضعیت «بحران شدید آب» نشان می‌دهد.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.