Share

سازمان جهانی مهاجرت در آخرین آمار خود گفته است که از ماه ژانویه سال جاری میلادی بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو موفق شده‌اند با عبور از دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند. در این مدت دو هزار و ۲۴۷ پناهجو در این مسیر یا جان خود را از دست داده‌اند و یا مفقود شده‌اند.

سال گذشته در بازه زمانی بین ژانویه و سوم ژوئیه شمار پناهجویانی که خود را به اروپا رسانده بودند دو برابر بیشتر از تعداد امسال بود.

سال گذشته در بازه زمانی بین ژانویه و سوم ژوئیه شمار پناهجویانی که خود را به اروپا رسانده بودند دو برابر بیشتر از تعداد امسال بود.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان جهانی مهاجرت روز سه‌شنبه ۴ ژوئیه / ۱۳ تیر در ژنو آخرین آمار خود از شمار پناهجویان رسیده به اروپا را ارائه داد.

بر این اساس از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۸۵ هزار پناهجو به ایتالیا رفته‌اند، نزدیک به ۹ هزار و ۳۰۰ پناهجو خود را به یونان رسانده‌اند و حدود شش هزار و ۵۰۰ پناهجو نیز وارد اسپانیا شده‌اند.

در مجموع آمار پناهجویانی که به اروپا آمده‌اند ۱۰۱ هزار و ۲۱۰ نفر و شمار کشته‌شدگان در دریای مدیترانه دو هزار و ۲۴۷ پناهجو بوده است.

جمعه ۳۰ ژوئن / ۹ تیر، سازمان جهانی مهاجرت اعلام کرده بود که شمار پناهجویانی که وارد اروپا شده‌اند ۹۵ هزار و ۷۶۸ نفر است. تفاوت این آمار با آمار روز سه‌شنبه به‌دلیل به‌روز رسانی آمار پناهجویان رسیده به اسپانیاست.

سال گذشته در بازه زمانی بین ژانویه و سوم ژوئیه شمار پناهجویانی که خود را به اروپا رسانده بودند دو برابر بیشتر از این تعداد بود. بر اساس آمار سازمان جهانی مهاجرت سال گذشته در این مدت ۲۳۱ هزار و ۵۰۳ پناهجو به اروپا وارد شده بودند.

سال گذشته بیشترین تعداد پناهجویان وارد یونان شدند در حالی‌که امسال ۸۵ درصد پناهجویان خود را به ایتالیا رسانده‌اند.

ویلیام لیسی سوینگ، رئیس سازمان جهانی مهاجرت در آستانه نشست وزیران کشورِ کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رم، اعضای اتحادیه اروپا را فراخواند تا به کشورهای جنوب اروپا برای کمک به پناهجویان و نگهداری از آن‌ها کمک کنند.

او گفت مسئله پناهندگان تنها مسئله ایتالیا نیست و به همه کشورهای اتحادیه اروپا مربوط است.

بر اساس آمار سازمان جهانی مهاجرت تنها کمی بیش از هفت هزار و ۳۰۰ پناهجو از ایتالیا به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا منتقل شده‌اند.

روز گذشته، دوشنبه ۳ ژوئیه / ۱۲ تیر، ژرار کلمب، مارکو مینیتی و توماس دو مزیر، وزیران کشور فرانسه، ایتالیا و آلمان از همتایان خود در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند تا برای مقابله با ورود هزاران پناهجو به بنادر اروپا همکاری کنند.

آن‌ها همچنین با اشاره به بخشی از نتایج اجلاس شورای اروپا در روزهای ۲۲ و ۲۳ ژوئن (یکم و دوم تیرماه) کشورهای عضو اتحادیه اروپا را فراخواندند که به حمایت از گارد ساحلی لیبی، به‌ویژه با ارائه «کمک‌های مالی بیشتر» اقدام کنند. آن‌ها خواهان کمک‌های مالی به کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان بین‌المللی مهاجرت نیز شدند.

اجلاس وزیران کشورِ اعضای اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۶ ژوئیه / ۱۵ تیر در شهر تالین جمهوری استونی برگزار خواهد شد. قرار است در این اجلاس موضوع ورود هزاران پناهجو به اروپا و تهدید ایتالیا مبنی بر بستن بنادر خود به روی قایق‌های پناهجویان، بررسی شود.

بیشتر بخوانید:

پیشنهادهای فرانسه، آلمان و ایتالیا به کشورهای اتحادیه اروپا در مورد پناهجویان

Share