ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمله نیروهای امنیتی مصر به اردوگاه آموزش نظامی داعش در سینا

مقابله با داعش و دیگر اسلام‌گرایان در مصر تشدید شده. تنها در یک روز دو درگیری به کشته‌شدن ۱۴ عضو داعش و دو عضو جنبش تازه «حسم» انجامید و دو پلیس مصری هم در صحرای سینا کشته شدند.

درگیری نیروهای امنیتی مصر با جهادی‌های بیعت‌کرده با گروه «دولت اسلامی» شدت گرفته. یک روز پس از یکی از خونین‌ترین حملات داعش که دست‌کم ۲۳ سرباز مصری را به کام مرگ فرستاد، نیروهای امنیتی این کشور در جریان دو درگیری مسلحانه ۱۶ تن را کشتند که به گفته آن‌ها «تروریست» بودند. دست‌کم دو پلیس مصری نیز کشته شدند.

مرز مصر و نوار غزه، یکی از مناطق فعالیت جهادی‌های بیعت‌کرده با داعش - عکس آرشیوی

وزارت کشور مصر شنبه، هشتم ژوئیه در بیانیه‌ای از کشته‌شدن ۱۶ تن در دو درگیری مسلحانه خبر داد و گفت که بیشتر این کشته‌شدگان پیش از این تحت تعقیب پلیس قرار داشتند و با حملات اخیر به نیروهای مصری در سینای شمالی مرتبط بودند.

به گفته وزارت کشور، پلیس مصر در حال نزدیک‌شدن به اردوگاه آموزش نظامی داعش در صحرایی حوالی اسماعیلیه بودند که شبه‌نظامیان جهادی به روی آنان آتش گشودند. در درگیری مسلحانه متعاقب آن ۱۴ عضو داعش کشته شدند. تا کنون پلیس هویت پنج تن از این کشته‌شدگان را تشخیص داده.

در بیانیه وزارت کشور مصر آمده که این اردوگاه «به افراد جذب‌شده برای استفاده از انواع سلاح‌ها و تجهیزات انفجاری آموزش نظامی می‌داد.»

همچنین در تازه‌ترین حمله داعش به نیروهای امنیتی در صحرای سینا دست‌کم دو پلیس کشته و ۹ پلیس دیگر زخمی شدند. یک تله انفجاری خودرو زره‌پوش حامل آن‌ها را هدف قرار داد.

این درگیری‌ها یک روز پس از خونین‌ترین حمله داعش به سربازان مصری در صحرای سینا رخ داده است. جمعه، هفتم ژوئیه در انفجار دو خودروی بمب‌گذاری‌شده در دو ایست‌ بازرسی ارتش مصر در ایالت سینای شمالی دست‌کم ۲۳ سرباز کشته و ۲۶ سرباز دیگر زخمی شدند.

این دو حمله در نزدیکی گذرگاه رفح، در مرز بین مصر و نوار غزه رخ داد و داعش مسئولیت آن را پذیرفت.

این حملات به انفجار بمب محدود نماندند. مردان مسلح در خودروهای زره‌پوش پس از انفجار خودروهای بمب‌گذاری‌شده حاضر شدند و گلوله‌های انفجاری به سمت یک مقر ارتش آن سوی ایست‌های بازرسی پرتاب کردند.

ارتش مصر پس از این حملات دست به ضدحمله‌ای تلافی‌جویانه زد و جنگنده‌های آن خودروهای مهاجمان مسلح را هدف قرار داد. به ادعای ارتش، ۴۰ عضو داعش در این حملات کشته شدند.

درگیری با دو عضو جنبش اسلام‌گرای تازه «حسم» در جیزه

همزمان نیروهای امنیتی مصر در شهر جیزه، بخشی از قاهره، پایتخت مصر، دو تن دیگر را که به گفته خودشان «تروریست‌های تحت تعقیب» بودند، از پای درآوردند.

پلیس برای دستگیری آن دو به آپارتمانشان در جیزه رفته بود که ظاهراً با مقاومت مسلحانه آن‌ها رویارو شد.

قاهره می‌گوید که این دو عضو یک گروه شبه‌نظامی تازه‌ به نام جنبش «حسم» (مخفف «حرکه ساعد مصر») بودند که مسئولیت چندین حمله به مقام‌های امنیتی، قضایی و پلیسی در قاهره و اطراف آن را پذیرفته است. وزارت کشور مصر این گروه را در ارتباط با «اخوان المسلمین» می‌داند. اخوان المسلمین اما هرگونه دخالتی را تکذیب کرده.

جهادی‌ها در صحرای سینای مصر که با داعش بیعت کرده‌اند، از ۲۰۱۳، یعنی پس از کودتای نظامی علیه محمد مرسی، اولین رئیس‌جمهوری پس از انقلاب ۲۰۱۱ در این کشور و از اعضای «اخوال المسلمین»، کارزار تروریستی خشونت‌بار خود را آغاز کردند.

به عبارت دیگر حضور جهادی‌های افراطی در صحرای سینای مصر به پیش از داعش باز می‌گردد. این گروه ابتدا نام «انصار بیت‌المقدس» را برگزید، اما سپس با گروه داعش هم‌پیمان شد و نام خود را به دولت «ولایت سینا» تغییر داد.

این گروه، منطقه تحت کنترل خود در صحرای سینا را که در مجاورت مرزهای اسرائیل، نوار غزه و کانال سوئز است، «ولایت سینا» و خود را دولت «ولایت سینا» نامیده است.

در همین زمینه

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    نظری وجود ندارد.