Share

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق یکشنبه ۱۸ تیر/ ۹ ژوییه با سفر به موصل، پیروزی‌ نیروهای مسلح این کشور بر داعش را تبریک گفت.

۳۰ تن از آخرین اعضای باقیمانده داعش در موصل در حالی کشته شدند که در تلاش بودند تا با شنا در عرض رودخانه دجله فرار کنند/ عکس از afp

نبرد موصل ۹ ماه به طول کشید. در این مدت نزدیک یک میلیون نفر آواره، هزاران تن کشته و بخش عظیمی از شهر ویران شد. موصل ۳ سال در تصرف داعش بود.

به گزارش رویترز، دفتر حیدر عبادی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «فرمانده ارشد نیروهای مسلح(نخست‌وزیر) امروز به شهر آزاد شده موصل رفت و پیروزی بزرگ در این شهر را به رزمنده‌ها قهرمان و مردم عراق تبریگ گفت.»

پیروزی در موصل در حالی اعلام می‌شود که اجساد فاسدشده پیکارجویان داعش در خیابان‌های باریک بخش قدیمی شهر موصل رها شده‌اند؛ جایی که آخرین مواضع داعش در موصل بود.

نیروهای داعش در بیعتی با ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه وعده داده بودند که مصمم به نبرد تا دم مرگ هستند. اما صبح امروز ژنرال یحیی رسول، سخنگوی ارتش اعلام کرد کرد که ۳۰ تن از آخرین اعضای باقیمانده داعش در موصل در حالی کشته شدند که در تلاش بودند تا با شنا در عرض رودخانه دجله که شهر را به دو بخش تقسیم کرده، فرار کنند.

نیروهای امنیتی عراق در جریان عملیات بازپس‌گیری موصل تلفات سنگینی دادند.

دولت عراق آماری از تلفات نیروهای این کشور اعلام نکرده اما در گزارشی که این کشور برای درخواست تأمین مالی به وزارت دفاع آمریکا ارسال کرده، نوشته نیروهای ویژه ضد تروریسم عراق که مبارزه در موصل را رهبری می‌کردند، ۴۰ درصد تلفات داده‌اند.

دولت آمریکا رهبری ائتلاف بین‌المللی علیه داعش را بر عهده دارد. به همین خاطر وزارت دفاع ایالات متحده برای سال ۲۰۱۸، از محل بودجه این کشور درخواست ۱.۲۶۹ میلیارد دلار پول کرده تا به پشتیبانی از نیروهای عراقی ادامه دهد.

گمان می‌رود با سقوط موصل، سلطه داعش بر روستاها و مناطق بیابانی غرب و جنوب این شهر که ده‌ها هزار تن از مردم عادی در آنجا زندگی می‌کنند، کاهش یابد.

دقیقاً نزدیک ۳ سال از روزی که ابوبکر بغدادی در مسجد “النوری” موصل بر بخش‌هایی از سوریه و عراق اعلام خلافت کرد می‌گذرد. یک هفته پیش حیدر عبادی پس از بازپس‌گیری این مسجد باستانی گفته بود «دولت اسلامی» پایان یافته. هرچند نیروهای داعشی هنگام عقب‌نشینی از این مسجد آن را منفجر کردند.

سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند که بازسازی و تعمیر زیرساخت‌های شهر موصل دست‌کم یک میلیارد دلار خرج بر می‌دارد.


در همین زمینه

تلویزیون دولتی عراق: اعلام «پیروزی» در موصل ظرف چند ساعت آینده

Share