Share

یک مقام ارشد وزارت کشور عراق ادعا کرد که بر خلاف گمانه‌زنی‌های صورت‌گرفته ابوبکر البغدادی، رهبر گروه «دولت اسلامی» (داعش) همچنان زنده است.

ابوبکر بغدادی، هنگام اعلام خلافت در موصل

ابو علی البصری، رئیس بخش اطلاعات و ضدتروریسم وزارت کشور عراق یکشنبه، ۱۶ ژوئیه گزارش‌ها مبنی بر مرگ بغدادی را رد کرد و گفت که او هنوز در سوریه، جایی خارج شهر رقه، پایتخت خلافت‌ خودخوانده داعش زنده است.

او به روزنامه الصباح گفت که «بر اساس اطلاعات دقیق تیم‌های نظارتی ما و چون ما نسبت به تعقیب و رصد فعالیت رهبر داعش و پیروانش دغدغه بیشتری داریم، تیم اطلاعاتی الصغور اخبار مرگ او را تکذیب می‌کند.»

تیم اطلاعاتی الصغور یک واحد اطلاعاتی امنیتی وابسته به بخش ضدتروریسم وزارت کشور عراق است.

منابع عراقی پیش از این با تکیه بر منابع ناشناس گفته بودند که دیگر اعضای ارشد داعش نیز مرگ البغدادی را در میان خود تأیید کرده‌اند اما از انتشار خبر آن سر باز می‌زنند.

این اخبار پس از آن قوت گرفت که وزارت دفاع روسیه، جمعه ۱۶ ژوئن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رهبر داعش در بمباران جنگنده‌های روسی در حوالی رقه کشته شده است.

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده نیز جمعه تأکید کرده بود که قادر به تأیید خبر مرگ البغدادی نیست.

ابو علی البصری در گفت‌و‌گو با الصباح همچنین نسبت به خطر حمله مجدد داعش در کشورهای غربی به‌خصوص پس از بیرون‌راندن این گروه از موصل و احتمالاً از رقه هشدار داد.


در همین زمینه

Share