Share

مقامات ترکیه دستور بازداشت ۱۲۷ نفر را به اتهام شرکت در کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ صادر کردند. بیش از ۱۰۰ نفر از آن‌ها بازداشت شدند.

بازداشت‌های گسترده در ترکیه ـ عکس از آرشیو

بازداشت‌های گسترده در ترکیه ـ عکس از آرشیو

خبرگزاری آناتولی در یک خبر فوری در نخستین ساعات دوشنبه ۱۷ ژوئیه / ۲۶ تیر اعلام کرد که در استان تکیرداغ این دستور در مورد ۱۱۵ نفر از این افراد که در میان آن‌ها چند روزنامه‌نگار و تاجر، و چند زن پزشک قابله دیده می‌شوند به‌اجرا در آمده است.

این افراد متهم شده‌اند که از سامانه پیام‌رسانی ByLock استفاده کرده‌اند که به‌گفته دولت ترکیه توسط طرفداران فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه استفاده می‌شود.

در ترکیه، پس از کودتای نافرجام ژوئیه سال گذشته، تاکنون ۵۰ هزار نفر بازداشت و ۱۵۰ هزار نفر یا از کار برکنار و شغل آن‌ها به حالت تعلیق در آمده است.

روز شنبه چندین هزار نفر در ترکیه به‌مناسبت نخستین سالگرد شکست کودتا گرد آمده و از رجب طیب اردوغان حمایت کردند.

در روزهای اخیر چندین مورد بازداشت‌های گسترده در ترکیه گزارش شد. هفته گذشته دستگاه قضائی ترکیه دستور بازداشت ۷۲ نفر از دانشگاهیان این کشور را صادر کرد. ۱۰ فعال حقوق بشری نیز روز چهارشنبه ۵ ژوئیه / ۱۴ تیر در استانبول بازداشت شدند که خانم ایدل اِسر، مدیر بخش ترکیه سازمان عفو بین‌الملل نیز در میان بازداشت‌شدگان بود.

بیشتر بخوانید:

دستور بازداشت ۷۲ نفر از دانشگاهیان ترکیه صادر شد

فعالان حقوق بشر بازداشت‌شده در ترکیه در زندان می‌مانند

Share