Share

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با نشریه نیویورکر احتمال گفت‌وگو با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا پیرامون توافق هسته‌ای را رد نکرد، اما به تأکید گفت که مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای امکان‌پذیر نیست.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

نشریه نیویورکر دز دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک گفت‌وگویی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران انجام داده است. این گفت‌وگو که دو روز پیش انجام شده، شامگاه گذشته منتشر شده است. وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو احتمال مذاکره با آمریکا را رد نکرده است:

«ما با دیدار احتمالی با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در صورتی که این دیدار برای اجرای توافق هسته‌ای ایران (و گروه ۱+۵) ضروری باشد، مخالفتی نداریم.»

به گفته وزیر خارجه ایران تاکنون زمینه‌های چنین دیداری فراهم نشده، اما اگر اتفاق بیفتد، موضوع آن از سرگیری مجدد مذکرات هسته‌‌ای نیست:

«حتی فکر کردن درباره از سرگیری این مذاکرات بسیار خطرناک است، زیرا همه طرف‌ها حتی با انتظارات بالاتری نسبت به قبل وارد هرگونه مذاکره احتمالی خواهیم شد. رسیدن به توافق هسته‌ای به اندازه کافی پیچیده بود. دستیابی به توافقی دیگر غیر ممکن است.»

ظریف با این‌حال چشم‌انداری را هم مشخص کرده است:

«در صورت مشاهده حسن نیت از سوی آمریکا درخصوص اجرای توافق ایران و شش قدرت جهانی، این توافق مبنای همکاری‌های آتی خواهد بود و نه تنها یک سقف.»

طبق توافق هسته‌ای که بین ایران و قدرت‌های جهانی در تیر ۹۴ به دست آمد، کمیسیون مشترکی زیر نظر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «مراقبت و نظارت اجرای کامل و مؤثر برجام» نظارت دارد. نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه ۲۱ ژوئیه در وین برگزار می‌شود.

دوشنبه، ۱۷ ژوئیه ابتدا رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در گزارش ۹۰ روزه‌اش به کنگره آمریکا اعلام کرد که ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند بوده اما همچنان از تروریسم حمایت می‌کند، سپس چند ساعت بعد وزارت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را علیه ۱۸ نهاد و شرکت که با سپاه همکاری می‌کنند وضع کردند. کاخ سفید اعلام کرده که هدف از اعمال این تحریم‌ها تنش‌زدایی از خاورمیانه است.

مقامات آمریکایی روز دوشنبه مواردی که به نظر آن‌ها باعث تضعیف برجام می‌شود را برشمرده بودند: توسعه برنامه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس. محمد جواد ظریف پیش از این دولت ترامپ را به بی‌درایتی و سردرگمی نسبت به توافق هسته‌ای متهم کرده بود.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه هفته گذشته گفته بود، به اقدامات دولت آمریکا برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران احترام می‌گذارد، اما واشنگتن باید بداند که برجام یک توافقنامه بین‌المللی و مورد تایید سازمان ملل و اتحادیه اروپاست.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه ایران: تحریم‌های تازه علیه سپاه پاسداران غیر قانونی است

Share