ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

فدراسیون شمال سوریه با پیشگامی کردها: تعیین تاریخ برگزاری انتخابات

انتخابات در کنفدراسیون شمال سوریه برای شوراهای اداری محلی اواخر تابستان، برای شوراهای نواحی در نوامبر و برای کل منطقه در ژانویه آینده برگزار می‌شود. حرکتی به سوی خودمختاری بیشتر.

دستگاه اداری کانتون‌های شمال سوریه که کردها مهم‌ترین نیروی آن را تشکیل می‌دهند، تاریخ برگزاری انتخابات محلی و عمومی این منطقه را اعلام کرد. حرکتی به سوی خودمختاری بیشتر «فدراسیون شمال سوریه» به پیشگامی کردها.

ی پ گ در کانتون جزیره - عکس: afp

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک مقام ارشد وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک، حزب کردهای شمال سوریه شنبه، ۲۹ ژوئیه اعلام کرد که انتخابات برای شوراهای اداری محلی اواخر تابستان، برای شوراهای نواحی در نوامبر و برای کل منطقه در ژانویه آینده برگزار خواهد شد.

«یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک مهم‌ترین بخش «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قوات سوریا الدیمقراطیه یا ق.س.د) را تشکیل می‌دهد؛ این ائتلاف از نیروهای کرد و عرب کنترل مناطق وسیعی از شمال سوریه را در دست دارد.

این مناطق که «فدراسیون شمال سوریه» نامیده می‌شوند، عمدتاً از سه کانتون عفرین، جزیره و کوبانی تشکیل می‌شوند. کانتون‌ها اجتماع‌های محلی و دموکراتیک خودگردان، ملهم از الگویی سوئیسی هستند که در نظامی «کنفدرالیستی» در کنار دیگر کانتون‌ها حضور دارند.

گروه‌های مختلف قومی و سیاسی این منطقه ۱۶ و ۱۷ مارس ۲۰۱۶ در رمیلان در کانتون جزیره در بیانیه‌ای تشکیل «سیستم فدرالیسم دموکراتیک» را در این ناحیه اعلام کردند.

در این جلسه یک مجلس موسسان برای تدوین قوانین و ساختارهای سیاسی این سیستم فدرالیسم دموکراتیک با ۳۱ عضو تشکیل شد.

تاریخ و مقررات انتخابات نیز دسامبر در مجلس موسسان مورد توافق قرار گرفت. همین مجلس مسئولیت مهیاکردن انتخابات را برعهده دارد.

دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق و نیز دولت‌های ایران و ترکیه نسبت به تشکیل هر گونه منطقه خودمختار در شمال سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند و مخالف آن هستند.

اعلام تاریخ برای انتخابات نشان‌دهنده افزایش خودمختاری به پیشگامی کردها در شمال سوریه است.

ترکیه به ویژه نسبت به قدرت‌گرفتن ی پ گ در شمال سوریه احساس ناامنی می‌کند.

حکومت اقلیم خودمختاری کردستان عراق نیز از برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق در ۲۵ سپتامبر خبر داده. دولت‌های ترکیه و ایران از این مسئله هم نگرانند.

ادامه خونین نبرد رقه

از سال گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی ایالات متحده نبرد برای بازپس‌گیری رقه، پایتخت خلافت ‌خودخوانده گروه دولت اسلامی (داعش) را آغاز کرده‌اند. عملیات آنها «خشم فرات» نام گرفت.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، داعش شنبه در شرق رقه به پایگاه این گروه و نیز کمپ آوارگان جنگی در آن محل حمله کرده‌است.

به گفته گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، چندین غیرنظامی گریخته از جنگ و چند عضو نیروهای دموکراتیک سوریه بر اثر این حمله کشته شده‌اند. داعش تعدادی را نیز ربوده است.

جزئیات دقیق‌تری در دست نیست.

حملات گسترده مرحله نهایی «خشم فرات» برای بازپس‌گیری خود رقه از روزهای نخست ماه ژوئن آغاز شد.

ترکیه در ابتدا به شدت از عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه در رقه و حمایت ایالات متحده از کردهای سوری انتقاد کرد و حتی پیشنهاد داد که نیروهای تحت حمایت این کشور داعش را از رقه بیرون برانند. واشنگتن اما به حمایت خود از کردها ادامه داد و در تلاش برای جلوگیری از وقوع تنش شدید بین آنکارا و کردها تعدادی از واحدهای نظامی‌اش را در مرز ترکیه و سوریه مستقر کرد.

به گفته گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، ق.س.د تا کنون نیمی از رقه را به کنترل خود درآورده است.

در همین زمینه

  این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

  آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

  .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

  توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.