Share

شورای عالی امنیت ملی جلسه فوق‌العاده‌ای را به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی در مجلس اختصاص داده است. در این میان حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور هم خبر داده که تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای این مراسم در نظر گرفته شده است.

مأموران امنیتی هنگام مقابله با حمله داعش به مجلس شورای اسلامی در ۱۷ خرداد (عکس: آرشیو)

رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که شورای امنیت ملی برای بررسی امنیت مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی که شنبه ۱۴ مرداد برگزار می‌شود، تشکیل جلسه داده است.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور درباره تدابیر امنیتی در روز برگزاری مراسم تحلیف به خبرگزاری‌های داخلی گفته است:

«پیش‌بینی‌های امنیتی، انتظامی و ترافیکی این مراسم انجام و مسئولیت‌ها مشخص شده است. البته در مراسم تحلیف با توجه به شمار بالای هیئت‌های شرکت‌کننده، سطح حفاظت از مجلس را از “حساس” به “حیاتی” تغییر داده‌ایم.»

به گفته معاون امنیتی وزارت کشور، مسئولیت تأمین امنیت کلی مراسم تحلیف ریاست جمهوری را قرارگاه ثارالله تهران به عهده دارد. وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، پدافند هوایی هر یک در تأمین امنیت این مراسم وظایفی را به عهده گرفته‌اند.

محسن حاجی میرزایی، دبیر هیأت دولت هم اعلام کرده است که کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی شهر تهران، غیر از اورژانس و نهادهای امدادی روز شنبه، ۱۴ مرداد تعطیل‌اند.

چالش تأمین امنیت مجلس

حمله ۱۷ خرداد گروه دولت اسلامی (داعش) به مجلس شورای اسلامی انتقادهایی را متوجه قرارگاه ثارالله تهران کرده بود.

مسعود پزشکیان، نایب اول رئیس مجلس که در لحظه حمله داعش به مجلس شورای اسلامی اداره جلسه علنی را بر عهده داشت در انتقاد از عملکرد سپاه پاسداران گفته بود:

«قابل‌قبول نیست که ۳ نفر و حتی ۳۰ نفر بتوانند به راحتی وارد این سیستم شوند، حتی نباید به راحتی با خود اسلحه وارد پارلمان می‌کردند و انتظار داشتیم سیستم حفاظتی مقابل آنها بایستد و برخورد کند و در این زمینه کوتاهی شده است.»

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم گفته بود که از چند ماه قبل از حمله گروه داعش به مجلس، در نامه‌ای به سپاه پاسداران هشدار داده شده بود که چنین حمله‌ای قرار است اتفاق بیفتد اما سپاه به این هشدارها توجه نکرده بود. بعد از این انتقادات کمیسیون امنیت ملی جلسه‌ای با فرماندهان سپاه برگزار کرد با این هدف که «کاستی‌ها» و «غفلت‌ها» آشکار شود. کمیته ویژه‌ای هم برای «تقویت امنیت مجلس» تشکیل شد.

به دلیل این چالش‌های امنیتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ۳۱ خرداد اعلام کرد که مراسم تحلیف به تعویق می‌افتد اما بعداً اعلام شد که این مراسم در موقع مقرر برگزار می‌شود.

بعد از آنکه رهبر جمهوری اسلامی مراسم تنفیذ حکم را به جا آورد، مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. در این مراسم رییس دیوان عالی کشور، اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و رئیس قوه قضائیه و سایر مقامات کشوری و لشکری حضور دارند. رئیس جمهوری اسلامی در این مراسم سوگند می‌خورد که به مسئولیت‌هایش مطابق اصل ۱۲۱ قانون اساسی عمل می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هیأت بلندپایه‌ای از قطر در مراسم تحلیف روحانی شرکت می‌کند

Share