Share

آمریکا اعلام کرد که حملات نیروهای مورد پشتیبانی ایران در عراق علیه سربازان آمریکایی به شدت کاهش یافته است.

به گزارش رویترز، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، امروز، دوشنبه دهم مردادماه در موصل عراق اعلام کرد که تعداد حمله‌ها به نیروهای آمریکایی توسط شبه‌نظامیان مورد پشتیبانی ایران در خاک عراق به شدت کاهش یافته است.

دریاسالار مولن دلیل این کاهش را عملیات‌ آمریکا و عراق و تعهد سیاسی بغداد عنوان کرد.

مایک مولن که باید از ۹ مهرماه سال جاری (یکم اکتبر ۲۰۱۱) سمت خود را ترک کند؛ درباره اقدامات لازم در رابطه با موج حمله‌های ماه ژوئن به نیروهای آمریکایی در عراق اشاره‌ای نکرد.

در ماه ژوئن ۱۴ سرباز آمریکایی کشته شدند که مرگبارترین ماه برای نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون بوده است

مقامات عراقی عاملان این حملات را بیشتر نیروهای القاعده می‌دانند در حالی‌که آمریکا گروه‌های شیعه نزدیک به ایران را مسئول این حمله‌ها می‌دانند.

بر پایه آمار وزارتخانه‌های بهداشت، دفاع و همچنین وزارت کشور عراق در ماه ژوئن ۲۷۱ عراقی، از جمله ۱۵۵ غیرنظامی، ۷۷ پلیس و ۳۹ سرباز کشته شدند که بیشتر این عملیات تروریستی با کارگذاری بمب در خودروها صورت گرفت.

همچنین در این ماه ۱۴ سرباز آمریکایی کشته شدند که مرگبارترین ماه برای نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون بوده است.

بیشتر این سربازان آمریکایی بر اثر شلیک خمپاره به پایگاه‌هایشان و همچنین انفجار بمب در کنار جاده‌ها که به گفته آمریکاییان توسط شیعیان صورت می‌گیرد، کشته شده‌اند.

دریاسالار مولن پیش از آمدن به شهر موصل واقع در شمال عراق گفت به نظر می‌رسد تدابیر آمریکا و عراق موجب کاهش این حمله‌ها شده است اما با این‌حال افزود: «باید انتظار کشید و دید که چنین روندی ادامه خواهد یافت یا خیر.»

لئون پانتا، وزیر دفاع جدید آمریکا روز ۲۰ تیرماه سال جاری (۱۱ ژوئیه) در سفر خود به بغداد اعلام کرد که ایالات متحده در صورت لزوم از اقدامات یک‌جانبه در برابر تهدید نیروهای مسلح خود استفاده خواهد کرد.
دریاسالار مولن امروز در مورد چنین اقداماتی صحبت نکرد.

از نظر پنتاگون گروه‌های شیعه‌ای چون «لشگر روز قیامت» به رهبری مقتدی صدر، از رهبران شیعه عراق و نزدیک به ایران که در ماه نوامبر ۲۰۰۸ بنیاد گذاشته شد و گروه‌های«کتائب حزب‌الله» و «عصائب اهل الحق» که از «ارتش مهدی» به رهبری مقتدی صدر جدا شدند و سپس با حمله‌ای نیروهای ائتلاف در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ منحل شدند؛ از جمله گروه‌هایی بودند که ثبات عراق را برهم می‌زدند.
 

Share