ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هیأت وزیران دوازدهم: حذف مولاوردی و طیب‌نیا از کابینه

فهرست وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم منتشر شده: شهیندخت مولاوردی مطابق پیش‌بینی‌ها از معاونت امور زنان و خانواده دولت کنار گذاشته شده. وزیر اقتصاد و وزیر دادگستری نیز تغییر می‌کند.

منابع خبری ایران از نهایی شدن فهرست وزرای پیشنهادی حسن روحانی برای دولت دوازدهم خبر می‌دهند. هفت وزیر در مقام خود باقی خواهند ماند. علی طیب‌نیا و محمدرضا نعمت‌زاده از جمع وزرای اقتصادی کنار گذاشته خواهند شد.

بزرگ‌ کنید
عکس- آرشیو

همانگونه که پیشتر برخی از رسانه‌ها ایران گزارش کرده بودند، شهیندخت مولاوردی که عملکرد او طی چهار سال گذشته با انتقاد اصول‌گرایان روبرو بود، از معاونت امور زنان و خانواده دولت کنار گذاشته شده است.رسانه‌های ایران شامگاه سه‌شنبه ۱۰ مرداد فهرست وزرای پیشنهادی حسن روحانی برای دولت دوازدهم را منتشر کردند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، و وب‌سایت «اعتماد آنلاین»، معصومه ابتکار رئیس کنونی سازمان محیط زیست را جانشین مولاوردی‌ معرفی کردند.

در این فهرست علیرضا آوایی – رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهوری- به عنوان جانشین مصطفی پورمحمدی در وزارت دادگستری معرفی شده است. آوایی پیش از این قاضی دیوان عالی، رئیس کل دادگستری تهران، اصفهان، مرکزی و لرستان بوده است.

در پیشینه فعالیت‌های آوایی دادستان عمومی و انقلاب اهواز و دزفول در دهه نخست پس از استقرار جمهوری اسلامی نیز وجود دارد. آوایی مهر ۱۳۹۰ از سوی اتحادیه اروپا در فهرست تحریم‌های ناقضان حقوق بشر قرار گرفت و ورود او به اتحادیه اروپا ممنوع شد.

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و درایی نیز از دیگر اعضای کابینه فعلی حسن روحانی است که در دولت دوازدهم جایگاهی ندارد. طیب‌نیا پیش از این در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که حاضر نیست داغ ننگ تهاتر بدهی‌های دولت را بپذیرد. او با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه و سخنگوی دولت بر سر نحوه واگذاری شرکت‌های دولتی اختلاف نظر داشت.

همچنین در فهرست منتشر شده محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت جای خود را به محمد شریعتمداری یکی از روسای ستاد تبلیغاتی روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داده است. شریعتمداری در دولت یازدهم نیز معاون اجرایی رئیس جمهوری بود.

در این فهرست بیژن زنگنه که عملکرد او با انتقاد اصول‌گرایان روبرو شده است، بار دیگر به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی خواهد شد. محمود علوی، مسعود سلطانی‌فر، علی ربیعی، حسن قاضی‌زاده هاشمی، محمد‌جواد ظریف، عبدالرضا رحمانی فضلی و محمود حجتی دیگر وزرای هستند که در صورت رای اعتماد مجلس شورای اسلامی همچنان در مقام پیشین خود باقی خواهند ماند.

وزارت‌دولت ۱۱دولت ۱۲توضیحات
کشورعبدالرضا رحمانی‌ فضلیعبدالرضا رحمانی فضلیعملکرد او با انتقاد اصلاح‌طلبان روبرو شد. اعضای فراکسیون امید گفته‌اند که به او رای اعتماد نخواهند داد. مطهری او را «وزیر معامله‌ای» دولت یازدهم خوانده است. رحمانی از نزدیکان علی لاریجانی رئیس مجلس است.
اطلاعاتمحمود علویمحمود علویاختلاف نظر وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه هنگام بازداشت مدیران کانال‌های تلگرام بالا گرفت. او به مجلس فراخوانده شد و نمایندگان از پاسخش قانع نشدند.
علوم، تحقیقات و فناوریمحمد فرهادیعلی خاکی صدیقفعالان دانشجویی حامی حسن روحانی از او خواسته بودند که فرجی‌دانا را به عنوان وزیر علوم معرفی کند. او اما رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر را جایگزین محمد فرهادی کرد که در مقابل فشار نهادهای امنیتی بر دانشگاه کوتاه آمد و سیاست خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها را شدت بخشید.
آموزش و پرورشفخرالدین دانش آشتیانیعلی زرافشانپرونده ورادات پوشاک با کارت بازرگانی تجاری توسط دختر دانش‌آشتیانی در انتخابات امسال دردسرساز شد. او نیز در خصوصی‌سازی آموزش و پرورش با دولت همسو بود. روحانی در معرفی وزیر آموزش و پرورش بار دیگر خواسته معلمان را نادیده گرفت و معاون وزیر کنونی را برای وزارت در نظر دارد.
فرهنگ و ارشاد اسلامیرضا صالحی امیریعباس صالحیامیری پس از فشار علی جنتی در زیر فشار اصول‌گرایان جانشین او شد. حال جای خود را به معاون فرهنگی‌اش خواهد داد که پیشتر در سازمان تبلیغات اسلامی مسئولیت داشته است. انتصاب او به سمت معاونت فرهنگی با هدف کاهش حساسیت حوزه‌های علمیه و نهادهای حکومتی صورت گرفت.
نفتبیژن زنگنهبیژن زنگنهاصول‌گرایان منتقدین اصلی زنگنه بودند. قراردادهای جدید نفتی، دعوت از شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران و سخت گرفتن به قرارگاه خاتم از جمله اقدام‌های مثبت است. همانطور که به کارگیری مدیران بازنشسته و تاسیس باشگاه مدیران انرژی با مشارکت حلقه نزدیکان و معاونین خود از نکات منفی زنگنه است.
نیروحمید چیت‌چیانحبیب‌الله بی‌طرفچیت‌پیان سابقه عضویت در سپاه را دارد. خصوصی‌سازی کامل صنعت برق و آب از وعده‌های چیت‌چیان است که در دولت یازدهم در رویارویی با بحران خشکسالی کارنامه ضعیفی داشت. بی‌طرف در حال حاضر معاون وزیر نفت و رئیس سازمان نظام مهندسی تهران است که سابقه حضور در دولت خاتمی را نیز دارد.
اقتصادعلی طیب‌نیامحمدرضا نهاوندیانرئیس دفتر روحانی جانشین طیب‌نیا خواهد شد تا تیم اقتصادی دولت که خصوصی‌سازی و رشد اقتصادی را اصلی‌ترین برنامه خود اعلام کرده، هماهنگ‌تر شود. نهاوندیان سابقه ریاست اتاق بازرگانی ایران و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد. از همسویان لاریجانی است
صنعت، معدن و تجارتمحمدرضا نعمت‌زادهمحمد شریعتمدارینعمت‌زاده وزیر میلیاردی با شرکت‌های هفده‌گانه‌ از متهمان فساد اقتصادی دولت یازدهم بود که چند بار تا مرز استیضاح پیش رفت و با رایزنی باقی ماند. شریعتمداری معاون اجرایی روحانی و از معاونین پیشین سابق وزارت اطلاعات جایگزین او خواهد شد.
راه و شهرسازیعباس آخوندیعباس آخوندیآخوندی از همراهان روحانی در مجمع تشخیص مصلحت و مدافعان سرسخت خصوصی‌سازی است. طرح مسکن اجتماعی از وعده‌های او در دولت یازدهم بود که همزمان با تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری به مرحله اجرایی رسید. از آخوندی به عنوان یکی از محورهای اصلی چینش هئیت وزیران دوازدهم نام برده می‌شود.
ارتباطاتمحمود واعظیمحمدجواد آذری جهرمیسیاست‌های دولت یازدهم در عرصه ارتباطات به گفته واعظی مهندسی «فیلترینگ» بود. او به مقام معاونت یا رئیس دفتر رئیس جمهوری ارتقاء می‌یابد تا یکی از معاونین‌ش وزیر شود. جهرمی آذری سال گذشته به عنوان رئیس شرکت ارتباط زیرساخت منصوب شد. گفته می‌شود که او با توصیه رهبر جمهوری اسلامی به این مقام منصوب شده است.
بهداشت و درمانحسن قاضی‌زاده هاشمیحسن قاضی‌زاده هاشمیوزیر دوربینی عنوانی است که در شبکه‌های اجتماعی برای هاشمی به کار می‌برند. در ماجرای رسوایی فیش‌های حقوقی مشخص شد که وزارت تحت فرمان او یکی از منابع فساد اقتصادی است.
تعاون، کار و رفاه اجتماعیعلی ربیعیعلی ربیعیلایحه اصلاح قانون کار، طرح کارورزی، افزایش مناطق آزاد و اقدام برای «کالایی کردن نیروی کار» و ممانعت از افزایش دستمزد از اقدامات ربیعی در راستای سیاست‌های دولت یازدهم بوده که قرار است با شدت بیشتری در دولت بعد ادامه یابد.
دادگستریمصطفی پورمحمدیعلیرضا آواییعضو هئیت مرگ دهه ۶۰ جای خود را به دادستان دزفول و اهواز در دهه ۶۰ خواهد داد. آوایی رئیس دفتر بازرسی رئیس جمهوری ایران است که سال ۱۳۹۰ از سوی اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر تحریم شد.
ورزش و جوانانمسعود سلطانی فرمسعود سلطانی فروزارتخانه‌ای که قرار است به دو وزارتخانه تقسیم شود. عملکرد این وزارتخانه در دو حوزه ورزش و جوانان ناموفق بوده است.

حسن روحانی وعده کرده است که وزرای پیشنهادی را همزمان با مراسم تحلیف که ۱۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد، ارائه کند. ترکیب هئیت وزیران با انتقاد برخی از شخصیت‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان دوم خردادی روبرو شده است.

در همین زمینه:

نوبخت: اگر وزیر زنی معرفی نشود، به معنای عدم استفاده از ظرفیت زنان نیست

هئیت دولت دوازدهم: ناامیدی جبهه«امید»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.