ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«خط قرمزهای نظام» و محرومیت دو بازیکن تیم ملی فوتبال

محرومیت شجاعی و حاج‌صفی از بازی در تیم ملی به دلیل بازی کردن در مقابل مکابی اسرائیل. معاون وزیر ورزش گفته مرجع تصمیم گیری درباره این موضوع «نظام» است نه کارلوس کیروش.

معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش گفته است مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، با بازی کردن در تیم باشگاهی خود مقابل تیم مکابی اسرائیل، خط قرمرهای نظام را زیر پا گذاشته‌اند.

مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران که عضو باشگاه پانیونیوس یونان هستند

محمدرضا داورزنی گفته است به همین دلیل این دو بازیکن دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران نخواهند داشت.

جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و از آن با عنوان رژیم غاصب صهیونیستی یاد می‌کند. رهبران و سران جمهوری اسلامی هم بارها خواهان نابودی و محو اسرائیل از صفحه روزگار شده‌اند.

بر اساس همین سیاست، از زمان پیروزی انقلاب سال ۵۷ در ایران و تبیین مواضع جمهوری اسلامی در قبال اسرائیل، ورزشکاران ایرانی از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی منع شده‌اند یا اینکه خود تن به رقابت با آنها نداده اند؛ هر چند استثناهایی هم وجود داشته است.
معاون وزیر ورزش اما گفته است هیچکس حق ندارد «خط قرمز نظام جمهوری اسلامی» را رد کند.

مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی که برای باشگاه پانیونیوس یونان بازی می‌کنند، روز پنجشنبه سوم اوت/ ۱۲ مرداد، در بازی برگشت مرحله مقدمانی لیگ قهرمانان اروپا در ترکیب تیمشان برابر تیم اسرائیلی مکابی تل آویو قرار گرفتند و به میدان رفتند. این بازی همچون بازی رفت دو تیم با نتیجه یک بر صفر به سود مکابی به پایان رسید و پانیونیوس از این رقابت‌ها حذف شد. شجاعی و حاج‌صفی برای بازی رفت به تل آویو نرفته بودند.

محمدرضا داورزنی در گفت و گو با صدا وسیمای جمهوری اسلامی گفته است: «در ۳۸ سال گذشته هیچکدام از ورزشکاران ما در صحنه‌های مهم حتی المپیک حاضر نبودند مقابل ورزشکاران رژیم غاصب صهیونیستی که ما آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم به میدان مسابقه بروند و اتفاق اخیر در شرایطی رخ داد که ما بارها با تهدیدهای کمیته بین المللی المپیک مواجه شده بودیم اما به دلیل اینکه این رژیم اشغالگر خط قرمزی برای ایران و ملت‌های مظلوم جهان است طبیعی بود که این حساسیت برای ملت شریف ما وجود داشته باشد.»

این ادعای داورزنی در حالی مطرح می‌شود که چنین اتفاقی حداقل در سطح باشگاهی بی سابقه نبوده است. به عنوان نمونه، مهرداد میناوند، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، سال ۲۰۰۰ و زمانی که در باشگاه اشتروم گراتس اتریش بازی می‌کرد، در برابر تیم هاپوئل اسرائیل به میدان رفته بود.

داورزنی اما با انتقاد از شجاعی و حاج‌صفی گفته است: «خیلی جاها بوده که ورزشکاران کشورمان طلای المپیک را از دست دادند تا پای ارزش‌های ایران اسلامی بایستند و از مردم مظلوم فلسطین حمایت کنند. وقتی دو فوتبالیست ما به صرف اینکه تعهدی به باشگاهشان دارد بی تفاوت به این موضوع عمل می‌کنند، پس تعهدشان به ملت شریف ایران چه می‌شود؟»

به گفته معاون وزیر ورزش این دو بازیکن قرارداد مالی با یک باشگاهی دارند که پول بگیرند و برای آن باشگاه بازی کنند، «اما اینکه بروند با نماینده رژیم منفوری که تمام گرفتاری‌های منطقه ناشی از اقدامات آن است، بازی کنند و بی تفاوت نسبت به همه این فشارها و همه جنایاتی که اسرائیلی‌ها انجام می‌دهند، به میدان بروند، این وضعیت برای مردم ایران قابل تحمل نیست.»

داورزنی همچنین گفته است: «با این شرایط طبیعی است که فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی آن تصمیم جدی درباره آینده این دو بازیکن فوتبال بگیرد اما در حال حاضر به طور قطع مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی به تیم ملی فوتبال ایران دعوت نخواهند شد زیرا آنها خط قرمزها را زیر پا گذاشتند.»

محمدرضا داورزنی در حالی خبر از این محرومیت سنگین برای شجاعی و حاج‌صفی داده است که شماری از بازیکنان سابق و فعلی تیم ملی فوتبال ایران در روزهای گذشته با انتشار پست هایی در شبکه‌های اجتماعی از اقدام این دو بازیکن در بازی مقابل تیم مکابی دفاع و از آنها حمایت کرده بودند. از جمله این بازیکنان می‌توان به علی کریمی و محمد نصرتی اشاره کرد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی فارسی هم اغلب نسبت به حضور این دو بازیکن در زمین فوتبال مقابل تیم اسرائیلی موضعی مثبت داشتند و از برخورد احتمالی با آنها انتقاد کرده بودند.

معاون وزیر ورزش اما درباره اینکه کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران چه واکنشی به این موضوع نشان خواهد داد نیز گفته است مراجع تصمیم گیری درباره این موضوع «نظام جمهوری اسلامی ایران»، وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون فوتبال هستند نه کارلوس کیروش: «هر چند این سرمربی پرتغالی برای فوتبال کشورمان زحمت کشیده که در جای خود ارزشمند بوده اما این اتفاقی که افتاده زیر پا گذاشتن خط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران است.»

پیش از این محمدجواد عباباف، مدیرکل حراست وزارت ورزش و جوانان هم درباره بازی کردن مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در مقابل تیم مکابی تل آویو گفته بود این حرکت را به هیچ عنوان تایید نمی‌کند.

او به خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه گفته بود: «مسلما طبق مقررات با این دو بازیکن برخورد خواهد شد. به احتمال بسیار زیاد شجاعی و حاج‌صفی از بازی‌های آینده تیم ملی محروم می‌شوند اما باید منتظر نظر نهایی مسئولان باشیم.»

در همین زمینه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه شانزدهم مرداد ماه در بخشی از نشست خبری خود در اظهارنظری درباره حضور شجاعی و حاج‌صفی مقابل تیم مکابی از اسرائیل گفته بود: «مواضع ما مقابل رژیم صهیونیستی مشخص است. آن را به رسمیت نمی‌شناسیم و در حوزه ورزش هم سیاست ما عدم رویارویی بوده. در این خصوص هم وزارت ورزش باید پاسخگو باشد که البته آنها این اقدام را محکوم کرده‌اند.»

قاسمی همچنین خواستار توجه بیشتر باشگاه‌ها و همچنین سازمان ورزش به این موضوع و ثبت ممنوعیت بازی با ورزشکاران و تیم‌های اسرائیلی در قراردادها شده بود: «باشگاه‌های ما و سازمان ورزش ما در تبادلات خارجی باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند و در قراردادهای خود "عدم بازی با رژیم صهیونیستی" را مشخص کنند و آنها توجیه شوند. اگرچه این بازیکنان هم بخشی از مردم ما هستند و مردم ما نسبت به این رژیم موضع روشنی دارند.»

در نظر گرفتن مجازات برای ورزشکاران و تیم‌های ایرانی که به مصاف ورزشکاران یا تیم‌های اسرائیلی بروند در حالی است که در قوانین حقوقی و جزایی چنین ممنوعیتی از سوی قانونگذار مشخص و تعیین نشده است و چنین مجازاتی وجه حقوقی و قانونی ندارد.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Nader

    با افکار قرون وسطایی با گرایش نازی ها نمیتوان در قرن ۲۱ دوام آورد. ورزش از سیاست و دین جداست ..