Share

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در یک سخنرانی طولانی در مجلس مؤسسان این کشور اعلام کرد که حاضر است با ترامپ «گفت‌وگویی شخصی» داشته باشد. او در همین حال از طرفداران خود خواست تا «سلاح در دست» علیه هرگونه تجاوز احتمالی بایستند.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در جریان سخنرانی در مجلس مؤسسان این کشور ـ پنج‌شنبه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد به‌وقت محلی

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در جریان سخنرانی در مجلس مؤسسان این کشور ـ پنج‌شنبه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد به‌وقت محلی

مادورو که پنج‌شنبه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد به‌وقت محلی در برابر نمایندگان مجلس مؤسسان حرف می‌زد گفت: «اگر او (ترامپ) به ونزوئلا علاقمند است، من این‌جا هستم، من رهبر همان کشوری هستم که او به آن علاقه دارد.»

مادورو در این سخنان خطاب به خورخه آریزا، وزیر خارجه ونزوئلا گفت: «آقای وزیر، اقدام کنید، طوری که من بتوانم گفت‌وگویی شخصی با دونالد ترامپ داشته باشم.»

نیکولاس مادورو امیدوار است که گفت‌وگو با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از طریق تلفن در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک که قرار است ۲۰ سپتامبر برگزار شود، صورت گیرد.

مادورو به‌رغم آن‌که از برقراری «روابط عادی» با آمریکا استقبال کرد اما در همین حال به ترامپ هشدار داد که کشورش به هرگونه تجاوزی «با سلاح‌ در دست» پاسخ خواهد داد: «ونزوئلا هرگز تسلیم نخواهد شد (…) باید امپراتوری آمریکا این را بداند.»

در آغاز ماه اوت آمریکا مادورو را «دیکتاتور» نامید و تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه او اعمال کرد. در پی گشایش مجلس مؤسسان ونزوئلا، روز چهارشنبه ۹ اوت / ۱۸ مرداد دولت آمریکا هشت مقام رسمی ونزوئلا، از جمله آدان چاوز برادر هوگو چاوز رئیس‌جمهوری سابق این کشور را نیز در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. این افراد در ایجاد مجلس مؤسسان این کشور شرکت داشتند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند تحریم‌ بخش انرژی ونزوئلا که می‌تواند اقتصاد بیمار این کشور را فلج کند کماکان در دست بررسی است.

انتخابات مجلس مؤسسان ونزوئلا ۳۰ ژوئیه / ۸ مرداد برگزار شد که متضمن اختیارات بیشتر برای نیکولاس مادروست. دولت بر خلاف اپوزیسیون این انتخابات را موفقیت‌آمیز خواند اما این بیم وجود دارد که مجلس مؤسسان جایگزین پارلمان شود و سوسیالیست‌ها به تنها قدرت حاکم بدل گردند.

اپوزیسیون ونزوئلا انتخابات مجلس مؤسسان را تحریم کرد و کاندیدایی برای شرکت در این انتخابات معرفی نکرده بود. آمریکا و کشورهای غربی نیز این مجلس را به‌رسمیت نشناختند.

مجلس مؤسسان در نخستین اقدام خود لوئیزا اورتگا، دادستان کل کشور که از مخالفان مادورو بود را برکنار کرد. پارلمان این کشور در دست مخالفان است و گفته است احکام مجلس مؤسسان را قبول ندارد.

نیکولاس مادورو در بخش دیگری از سخنان طولانی خود در مجلس مؤسسان، واشنگتن را متهم کرد که در «حمله تروریستی» به یک پایگاه نظامی در شهر والنسیا، واقع در شمال این کشور نقش داشته است. مادورو گفت: «آن‌ها روش‌های وحشیانه کودتاهای خود را از سر گرفته‌اند.»

سحرگاه یکشنبه، ۶ اوت / ۱۵ مرداد مهاجمان در والنسیا به نظامیان یک پادگان حمله کردند. این اقدام توسط ۲۰ نفر انجام شد و دو تن از این افراد کشته، یک نفر زخمی و ۸ نفر نیز بازداشت شدند. مقامات ونزوئلایی چندین نفر را در این رابطه دستگیر کردند.

مادورو این سخنرانی را در برابر ۵۴۵ عضو مجلس مؤسسان ایراد کرد که مسئول بازنویسی قانون اساسی سال ۱۹۹۹ هستند. مدت زمان ریاست جمهوری مادورو در ژانویه ۲۰۱۹ پایان می‌یابد.

رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه، قانون مجازاتی را معرفی کرد که بر اساس آن هرکس که «مبلغ تنفر، عدم مدارا و خشونت» باشد به ۱۵ تا ۲۵ سال زندان محکوم خواهد شد. او بار دیگر خواستار اعمال «عدالت شدید» و لغو مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس و سایر مقامات منتخب متهم به تحریک خشونت در تظاهرات شد.

اعتراضات خیابانی در شهرهای ونزوئلا علیه شرایط دشوار اقتصادی و بحران سیاسی این کشور از آغاز ماه آوریل تاکنون ۱۲۵ کشته بر جای گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل ونزوئلا را به اعمال خشونت و شکنجه علیه اپوزیسیون متهم کرد

مخالفت پارلمان ونزوئلا با احکام مجلس مؤسسان

Share