Share

پنج استان ایران جمعه، ۲۰ مرداد بر اثر بارندگی‌های شدید دچار سیل شدند. این سیل دست‌کم جان ۱۲ تن را گرفت. بارش باران هنوز ادامه دارد و خطر سیل برطرف نشده است.

بیشترین قربانیان سیل در خراسان رضوی بودند

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که امدادرسان‌ها به ۲۱ شهر و روستا در پنج استان سیل‌زده گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان اعزام شده‌اند.

سازمان هواشناسی پیش از جاری‌شدن سیل اخطاریه‌هایی در این زمینه صادر کرده‌بود. سیل در شمال شرق ایران علاوه بر وارد کردن خساراتی به خانه‌ها و خودروها، به جاده‌ها و مسیرهای ارتباطاتی نیز آسیب وارد کرده‌است و به همین دلیل، امدادرسانی دشوارتر شده.

به گفته نجار، ‌هفت تن در خراسان رضوی، چهار تن در گلستان و یک تن در خراسان شمالی جان خود را از دست داده‌اند. همچنین دو تن در روستای شیرین‌آباد علی‌آباد کتول مفقود شده‌اند که جستجو برای یافتن آنها هنوز ادامه دارد.

او گفت که برای بیش از ۳۰ خانه که بر اثر سیل آب آنها را فراگرفته بود، عملیات تخلیه آب انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران هشدار داد که بارندگی هنوز ادامه خواهد داشت و به مردم توصیه کرد که از حضور در مجاورت مسیل‌ها خودداری کنند.

به گفته کارشناسان محیط زیست، روند جنگل‌زدایی و از بین رفتن پوشش گیاهی به‌ویژه در مناطق شمالی ایران به افزایش شمار و شدت سیلاب‌ها منجر شده است.


بیشتر بخوانید

Share