Share

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در این کشور به احترام قربانیان حمله تروریستی گروه دولت اسلامی (داعش) به بارسلون سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

حضور پلیس در بلوار رامبلا، جمعه ۱۸ اوت، یک روز بعد از حادثه مرگبار تروریستی

ماریانا راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا از حمله تروریستی به بارسلون به عنوان یک «عمل وحشبانه» یاد کرد و گفت مردم اسپانیا در اندوه این حادثه نه تنها با هم متحد شده‌اند، بلکه مصمم هستند با کسانی که «ارزش‌های فرهنگی و سبک زندگی» آن‌ها را به جالش کشیده‌اند، مقابله کنند.

نخست‌وزیر اسپانیا پیش از این در یک نشست خبری که در شهر بارسلون همراه با گروهی از مقامات امنیتی برگزار شد از تروریسم به عنوان یک پدیده جهانی یاد کرده و گفته بود که مقابله با آن در گروی همکاری اسپانیا با سایر کشورهای جهان است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، مارک روته نخست‌وزیر هلند و جان کلود یانکر رئیس کمیسیون اروپا مراتب همدری و تأسف خود را نسبت به حادثه تروریستی در بارسلون ابراز کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم با محکوم کردن حادثه تروریستی بارسلون اعلام کرده که ایالات متحده آمریکا هر کاری که از دستش برآید برای اسپانیا انجام می‌دهد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز از جامعه جهانی خواسته علیه گروه دولت اسلامی (داعش) متحد شوند.

جهان عرب هم به حمله به بارسلون بی‌تفاوت نماند: عراق از این حمله به عنوان «تلاش مأیوسانه» داعش در پی شکست‌های متعدد در این کشور یاد کرده.  مصر، کویت، قطر، امارات متحده عربی و بحرین و اتحادیه عرب هم حمله به بارسلون را محکوم کرده‌اند. وزارت خارجه ایران نیز هم‌صدا با سوریه خواهان اتحاد جهانیان در مبارزه با تروریسم شده است.

حمله تروریستی به بارسلون

بعد از ظهر پنج‌شنبه ۱۷ اوت یک ون در شهر بارسلون، در بلوار پرآمد و شد «رامبلا» به روی جمعیت راند. در این حادثه تروریستی که ساعتی بعد گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را به عهده گرفت، دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ۸۸ نفر مجروح شدند.  در میان قربانیان این حادثه شهروندان ۲۴ کشور جهان حضور دارند.

چند ساعت بعد از حمله تروریستی به «رامبلا»، پلیس اسپانیا اعلام کرد که در صد کیلومتری جنوب اسپانیا، در کمبرلیز، در درگیری با پلیس پنج نفر که به کمربند انتحاری مجهز بودند کشته شدند. در این عملیات هفت نفر مجروح شدند. یکی از مجروح‌شدگان پلیس است.

پلیس اسپانیا اعلام کرده که این اشخاص در نظر داشتند مانند بارسلون با کامیون یا ون مردم را زیر بگیرند، اما خود را به کمربند انتحاری هم مجهز کرده بودند.

مقامات اسپانیا حملات بارسلون و کمبرلیز را با انفجاری که چهارشنبه گذشته در خانه‌ای در شهر الکانار اتفاق افتاد مرتبط می‌داند. در آن انفجار یک نفر کشته شد. پلیس اسپانیا اعتقاد دارد که ساکنان آن خانه در حال ساختن بمب و کمربندهای انفجاری بودند.

رسانه‌های اسپانیا به نقل از مقامات امنیتی گزارش داده‌اند که سازمان سیا پیش از این هشدار داده بود که بعد از پاریس، برلین و لندن، بارسلون هدف بعدی تروریست‌های داعش است.

گروه دولت اسلامی (داعش) از طریق خبرگزاری «اعماق» مسئولیت حمله به بارسلون را به عهده گرفته. به گفته داعش این حمله در پاسخ به عملیات نیروهای ائتلاف در سوریه انجام شده است.

در ماه‌های گذشته چندین عملیات تروریستی مشابه با خودرو توسط عوامل گروه «دولت اسلامی» (داعش) در اروپا انجام شده است. ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶ در نیس در جشن روز ملی فرانسه، اواخر دسامبر سال گذشته در ایام کریسمس در برلین و ۲۲ مارس سال جاری در لندن.

ببیشتر بخوانید:

سازمان سیا نسبت به حمله به بارسلون هشدار داده بود

Share