Share

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهوری ایران در نخستین نشست خبری مسئله آب را اولویت اصلی کشور نامید.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهوری ایران

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس جمهوری ایران

عیسی کلانتری روز دوشنبه ۱۳ شهریور گفت اگر چه هم مسئله بحران آب و هم مقابله با انقراض نسل یوزپلنگ ایرانی اهمیت دارند اما «در حال حاضر موضوع نخست کشور باید آب و کمبود آن باشد.»

به‌گفته رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست ایران «خطر آب نه کشور که تاریخ هفت هزار ساله آن را تهدید می‌کند» و «بیش از ۷۰ درصد مشکل کشور آب است.»

عیسی کلانتری تأکید کرد که «اگر مصرف آب در کشور کم نشود این کشور نابود خواهد شد» و ایران تنها کشوری در دنیا است که «۱۱۰ درصد آب تجدیدپذیرش» را استفاده می‌کند.

مقامات ایران تأیید کرده‌اند که کشور برای تأمین آب آشامیدنی و صنعتی دچار مشکل‌ است. آن‌ها سرانه مصرف آب در ایران را ۴۷ درصد از متوسط جهانی بیشتر عنوان کرده‌اند.

همچنین ایران بیش از ۱۵ سال است که با خشکسالی مستمر مواجه است. افزون بر این خشکسالی، برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و توسعه فزاینده کشاورزی سبب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و بحران آب شده است.

تاکنون چندین درگیری‌ در مناطق مختلف ایران بر سر مسئله آب در گرفته است. مسئولان جمهوری اسلامی می‌گویند نگران این هستند که این بحران به جنگ آب در کشور منجر شود.

Share