ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واکنش معاون بهزیستی به گزارش تجاوز به زنان کم‌توان: وقوع انحراف را تکذیب نمی‌کنم

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی در واکنش به انتشار گزارشی درباره تجاوز به زنان و دختران کم‌توان در مراکز بهزیستی گفته خطا همه‌جا اتفاق می‌افتد اما در بهزیستی سازمان‌یافته نیست.

به دنبال انتشار خبر تجاوز به دختران کم‌توان ذهنی در یکی از مراکز نگهداری بهزیستی در خبرگزاری مهر، حسین نحوی‌نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» گفته: «وجود آزار و اذیت سازمان‌یافته را در مراکز بهزیستی تکذیب می‌کنم؛ اما نمی‌شود گفت این مساله به صورت کلی در مراکزی از این دست وجود ندارد و نخواهد داشت.»

مهر در گزارشی به موارد متعدد تعرض جنسی به دختران و زنان کم‌توان اشاره کرده بود

خبرگزاری مهر نوشته بود که یکی از مددکاران یک مرکز نمونه بهزیستی که نخواسته نامش فاش شود، گفته که بارها به مدیریت درباره آزار و اذیت جنسی یکی از دختران کم‌توان ذهنی این مرکز از سوی یک «نیروی تأسیساتی» تذکر داده؛ اما مدیر مرکز «هیچ اقدامی برای دفاع از این دختر» انجام نداده و صرفا قرار است «برای حل‌ و فصل ماجرا»، این دختر را به مرکزی دیگر منتقل کند.

به گفته این منبع، بازرس سازمان بهزیستی از ماجرای آخرین تجاوز آگاهی یافته و از مسوولان مرکز خواسته گزارش پزشکی قانونی را دراین باره ارسال کنند، اما مدیر این مرکز از ارسال دختر کم‌توان ذهنی به پزشکی قانونی و اطلاع‌رسانی درباره این تجاوزها سر باز زده و «مصمم است صورت‌مساله را پاک کند.»

حسین نحوی‌نژاد درباره وجود آزار و اذیت را در مراکز نگهداری سازمان بهزیستی گفته: «تا زمانی که انسان در زمین وجود دارد، جرم و جنایت و انحراف از قانون هم وجود دارد. وجود این‌همه پرونده جنایی و مشکلاتی از این قبیل، شاهدی بر این ادعاست. بنابراین هیچ مدیری در هیچ‌ کجای جهان نمی‌تواند بگوید دستگاه تحت نظارت من بری از هر خطا و اشتباه است.»

نحوی نژاد گفته گزارش‌های وقوع تجاوز در دوره کاری او پاسخ داده شده است، اما تاکید کرده که دفاع او از مراکز  به این معنا نیست که وقوع انحراف را تکذیب می‌کند اما انحراف ممکن است در آموزش‌ و پرورش، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و شهرداری رخ دهد و در بهزیستی و سازمان‌های تابعه هم رخ داده است.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی اما گفته با توجه به قواعد و مقررات بهزیستی و با توجه به سخت‌گیری‌هایی که در زمینه اعطای مجوزها به افراد حقیقی و حقوقی وجود دارد و بسیاری از مراکز بزرگ نگهداری تحت نظر هیات امنای مردمی که افراد معتمد هستند اداره می‌شوند و سیستم نظارتی چندلایه در این سازمان، ضریب خطا نسبت به مراکز مشابه در مراگز بهزیستی کمتر است.

او گفته طبق بررسی‌های انجام شده، گزارش منتشر شده درباره یکی از مراکزی است که به‌صورت دولتی با ترکیب هبات امنایی اداره می‌شود.

نحوی نژاد تاکید کرده امکان بروز خطای سیستماتیک و مداوم تقریبا صفر است.

به گفته معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی، ‌کسانی که به استخدام این مراکز درمی‌آیند گزینش می‌شوند و تحت آموزش قرار می‌گیرند، پرونده‌های این افراد در بهزیستی وجود دارد و نظارت لازم انجام می‌شود که فرد روانی و مجرم وارد سیستم نشود.

او گفته در این مرکز فردی مدت‌ها پیش مدعی شده بود که یکی از پرسنل با یکی از معلولان رابطه جنسی برقرار کرده و بهزیستی شهرستان تهران و حراست به موضوع ورود پیدا کردند اما این مسئله اثبات نشده است.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی گفته خبرگزاری مهر یک مصداق را به کل مراکز نگهداری سازمان تعمیم داده است.

او در ادامه این گزارش را مصداق «تشویش اذهان عمومی» دانسته، چون درباره موضوعی صحبت می‌کند که اثبات نشده و اگر اثبات هم شود، «زحمات افراد خیر» را زیر سؤال می‌برد.

او گفته سازمان بهزیستی دستورالعمل نظارتی و ایمنی در حد یک کتاب دارد و به مراکز تاکید می‌کند هر حادثه‌ای را به محض وقوع به مرکز توان‌بخشی کشور گزارش دهند.

نحوی نژاد وجود دختری را که در گزارش به او اشاره شده تایید کرده و گفته رسیدگی‌ها انجام شده و دوربین‌های مداربسته هم چیزی ثبت نکرده و کسی شهادت نداده و چون صرفا ادعا بوده، ‌از طریق پزشکی‌قانونی هم به اثبات نرسیده است.

با وجودی که در گزارش مهر آمده بود فرد متهم به تجاوز همچنان در آن محل کار می‌کند، نحوی نژاد این مساله را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.