Share

سخنگوی شورای نگهبان که چند روز قبل گفته بود «یعنی مشکل کشور فقط همین ریاست جمهوری زنان است؟!» به خبرگزاری ایسنا گفته بررسی‌های اعضای شورای نگهبان در موضوع رجل سیاسی هنوز ادامه دارد اما هنوز به جمع بندی نرسیده است.

عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت بررسی‌ها در موضوع رجل سیاسی گفت: «بررسی‌های ما ادامه دارد، هنوز به جمع بندی نرسیدیم، چند جلسه‌ای دیگر نیاز است تا برای یررسی این موضوع داشته باشیم، ان‌شاءالله به نتیجه برسیم اعلام خواهیم کرد.»

کدخدایی در روزهای گذشته هم در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود شورای نگهبان تاکنون چندین جلسه درباره موضوع رجل سیاسی داشته است.

شورای نگهبان که مسوول تعیین تکلیف این موضوع است به گفته کدخدایی چند هفته است که  آن را در دستور کار قرار داده است. سخنگوی شورای نگهبان گفته: «بحث‌های خوبی صورت گرفته است و کم کم به جمع بندی‌هایی می‌رسیم که انشاالله آن را اعلام می‌کنیم که مجلس هم بر اساس آن، قانون جامعی را وضع کند ولی هنوز در دستور کار است.»

به گفته او،  شاخص‌ها و معیارهای رجل مذهبی سیاسی و مدیر و مدبر بودن، موضوعات مورد بحث بوده است.

کدخدایی اما نظر شخصی خود را چنین بیان کرده: «این مسأله هرچند در رسانه‌ها فقط به عنوان بحث سیاسی مطرح می‌شود، اما بحث سیاسی نیست بلکه بحث فقهی و قدیمی است و بحثی نیست که در طول دوره انقلاب به آن رسیده باشیم. این یک نظریه فقهی است که زن نمی‌تواند به مفهوم شرعی ولایت داشته باشد و عده‌ای می‌گویند ریاست جمهوری و وزارت چون جزپی از آن ولایت است پس زن نمی‌تواند وزیر و رییس‌جمهور شود. این نظریه فقهی نظر جدیدی نیست که امروز مطرح شده باشد بلکه نظری است که چند صد سال در عرصه‌های فقهی روی آن بحث شده مانند بحثی که در خصوص قضاوت زنان مطرح است.»

او گفته: «در مقابل هم البته نظر اقلیتی وجود دارد اما نظر مشهور همان است که گفتم. طبیعتا باید در این چارچوب روی آن فکر کرد که کدام یک از این نظرات اعتبار بیشتری دارد و بر اساس آن بخواهیم عمل کنیم. نمی‌توان به سادگی گفت که این بحث رجل باید به زنان هم تسری پیدا کند. اینها نیازمند استدلال و بحث علمی است و اگر در این بحث علمی به نتیجه برسند خب هیچ مشکلی نیست ولی اگر نرسیدند نباید این را به یک مساله و موضوع سیاسی تبدیل کنیم چون بحث فقهی و علمی است و باید در آن چارچوب عمل شود.»

اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد این شرایط باشند انتخاب گردد: «ایرانی‌‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.»

هنوز درباره امکان رییس جمهوری شدن زنان نظر صریح حقوقی وجود ندارد.

در دوره‌های مختلف انتخابات ریاست جمهوری این اصل همواره مورد مناقشه قرار گرفته و با اینکه زنان از ثبت نام منع نشده‌اند، اما هیچ کدام نتوانسته‌اند از سد شورای نگهبان بگذرند چون فرض غالب، معنای جنسی کلمه «رجال» به معنی «مردان» است.

Share