ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در استان‌های مرزی تنها ۵۰ درصد دختران وارد مقطع متوسطه می‌شوند

ازدواج زودهنگام، کار در کنار خانواده و تعصبات فرهنگی و همچنین دور بودن مدارس از جمله دلایل بازماندن دانش‌آموزان دختر در استان‌هایی مرزی به شمار می‌آید.

معاون وزارت آموزش و پرورش ایران می‌گوید در استان‌های مرزی ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان دختر به مقطع متوسطه راه نمی‌یابند.

بزرگ‌ کنید
شمار زیادی از کودکان بازمانده از تحصیل در مناطق مناطق مرزی و دوزبانه زندگی می‌کنند

رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی آموزش و پرورش، ازدواج زودهنگام و کار در کنار خانواده و تعصبات و مسائل فرهنگی و همچنین دور بودن مدارس را از جمله دلایل بازماندن دانش‌آموزان دختر در استان‌هایی مرزی دانست.

رضوان حکیم‌زاده به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته «با تصویب قوانین لازم،‌ آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی خانواده‌ها این امکان وجود خواهد داشت که ما بتوانیم تغییر نگرش و رفتار ایجاد کنیم و این فرصت به دختران داده شود که در مدرسه حضور داشته باشند.»

او از صدا و سیما خواست به جای تبلیغ کلاس‌های کنکور بر اهمیت سوادآموزی و تحصیل تأکید کند.

به گفته او  آموزش و پرورش در مناطق محروم پوشش ابتدایی بسیار بهتری دارد. در حال حاضر ۱۳ میلیون دانش‌آموز ایرانی تحت پوشش آموزش و پرورش قرار دارند.

آمار ترک تحصیل دختران در غرب خوزستان و شهرهای مرزی ایران و عراق در شرایط هشدار است.

علاوه بر این بخش عمده‌ای از کودکان بازمانده از تحصیل نیز در مناطق روستایی، مناطق مرزی و دوزبانه زندگی می‌کنند.

عبدالحسین مقتدایی، استاندار سابق خوزستان، تک زبانه بودن آموزش را یکی از دلایل ترک تحصیل دانش‌آموزان در استان‌های «دو زبانه» عنوان کرده و خواستار بازنگری در سیستم آموزش ایران شده بود.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • امیرحسین دلسوز مردم

    اصلاح:دختران با خانواده های متعصب

  • امیرحسین دلسوز مردم

    اموزش مجازی راه حلی برای دختران با خانواده های متعصب باشد.من حاضرم لپ تاپم به یکی از دختران اهدا کنم.

  • امیرحسین دلسوز مردم

    معلم میتواند به زبان محلی درس بدهد.ولی زبان نوشتن وکتاب ها فارسی باشد.یا مدرسه های دوزبانه مخصوص انهایی از این مشکل یعنی زبان رنج میبرند.باز شود.