ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رواج طب اسلامی در ایران؛ از نهی گیاه‌خواری تا آمادگی رحم

شماری از روحانیون با استناد به منابع دینی بیمار ویزیت می‌کنند و دارو می‌دهند. پدیده‌ای که «طب اسلامی» می‌خوانند. وزارت بهداشت می‌گوید با جان بیماران بازی می‌کنند.

پدیده طب اسلامی آنقدر رواج یافته که حالا وزارت بهداشت برای کنترل و مقابله با آن از مدیریت حوزه علمیه درخواست کمک کرده. مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفته چیزی به نام «طب اسلامی نداریم». اما شماری از روحانیون با استناد به منابع دینی علاوه بر ویزیت بیماران اقدام به تجویز دارو می‌کنند.

عباس تبریزیان از مروجان اصلی طب اسلامی علاوه بر ویزیت، دارو نیز تجویز می‌کند

محمود خدادوست گفت «کارگروه نظام سلامت در اسلام» دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، پس از بررسی کارشناسی «طب ایرانی» و مشورت با مراجع دینی و حدیث‌شناسان به این نتیجه رسید که موضوعی به نام طب اسلامی نداریم.

این مقام ارشد وزارت بهداشت گفته «می‌توان از ظرفیت اسلام برای توسعه ابعاد معنوی انسان کمک گرفت اما این موضوع غیر از آن است که ما به نام و سوءاستفاده از دین به مردم داروی امام کاظم (ع)، بخور حضرت مریم (س) و داروی امام رضا(ع) تجویز کنیم؛ این کار به معنی مداخله جسمانی است.»

مدتی است وزارت بهداشت در تلاش است تا با کمک نهادها و شخصیت‌های مذهبی از رشد پدیده «طب اسلامی» جلوگیری کند. این وزارتخانه معتقد است آموزه‌های این جریانات با جان بیماران بازی می‌کند.

محمود خدادوست مردادماه امسال در دیدار با آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور هشدار داده بود که برخی به نام طب اسلامی و سنتی، با بدیهی‌ترین مسائل پزشکی مانند واکسن و پیوند اعضا مخالفت می‌کنند.

مشاور وزیر بهداشت در آن دیدار گفته بود برخی با عنوانی از جمله طب اسلامی، طب روایی، طب‌الصادق و طب‌الرضا دست به سوءاستفاده زده‌اند.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفته بود «باید از ورود برخی افراد در لباس مقدس روحانیت به عرصه آموزشی و مداخله در امر درمان جلوگیری کرد».

«طب اسلامی و داروهای ائمه»

اواخر مردادماه امسال نیز «انجمن علمی طب سنتی ایرانی» با انتشار بیانیه‌ای، از «جریاناتی که با سوء استفاده از نام اسلام و ائمه به حوزه طبابت و درمان در طب سنتی ایرانی وارد شده‌اند» اعلام برائت کرد.

در چند سال اخیر جریاناتی با عنوان طب اسلامی به راه افتاده. این جریانات که بیشتر در محافل مذهبی عمومیت یافته، ادعای درمان بیماری‌های لاعلاج را دارد. مکتب طب اسلامی شیوه‌های درمانی خود را جدای از طب سنتی و طب مدرن معرفی می‌کند.

مروجان این شیوه‌های درمانی علاوه بر ویزیت بیماران، دارویی‌هایی نیز تجویز می‌کنند که عمدتاً به اسم شخصیت‌های مقدس تاریخ اسلام و شیعه نام‌گذاری شده است.

مروجان طب اسلامی در توضیح این پدیده به مجموعه‌ای آیات قرآن کریم، احادیث و روایات استناد می‌کنند.

به عنوان مثال از جمله آموزه‌های طب اسلامی مخالفت با گیاه‌خواری است. شماری از مروجان طب اسلامی به استناد روایتی از جعفر بن محمد صادق، امام شش شیعیان که می‌گوید «کسی که چهل روز گوشت نخورد اخلاقش بد می‌شود و عقلش کم می‌شود»، اعلام کردند گیاه‌خواری در طب اسلامی مردود است.

در سال‌های اخیر کتاب‌ها و جلسات و کارگاه‌های آموزشی بسیاری در توضیح طب اسلامی منتشر و برگزار شده و داروها و محصولات این شیوه درمانی به فروش می‌‎رسد.

پایگاه اینترنی «داروی اسلامی» از جمله وب‌سایت‌های فعال در این زمینه که زیر نظر آیت‌الله عباس تبریزیان اداره می‌شود. عباس تبریزیان از جمله مروجان اصلی این شیوه درمانی است. سایت‌های نزدیک به او، تبریزیان را پدر طب اسلامی معرفی می‌کنند.

داروهای «آمادگی رحم»، «تقویت عصب»، «صاف‌کننده خون»، «تقویت و درمان ضعف مغز» از جمله محصولات پایگاه طب اسلامی زیر تبریزیان است.

فرقه‌های دیگری از جمله «عرفان حلقه» نیز در سال‌های اخیر وارد حوزه درمان پزشکی شده بودند، اما در نهایت بسیاری از این افراد از جمله محمدعلی طاهری بازداشت شدند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.