Share

روسیه و بلاروس رزمایش مشترک خود با نام «زاپاد ۲۰۱۷» یا همان «غرب ۲۰۱۷» را از امروز پنج‌شنبه ۱۴ سپتامبر / ۲۳ شهریور آغاز می‌کنند. این مانور نظامی نگرانی کشورهای عضو ناتو را برانگیخته است.

رزمایش «زاپاد» هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود ـ عکس از آرشیو

رزمایش «زاپاد» هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود ـ عکس از آرشیو

روسیه می‌گوید این رزمایش یک هفته‌ای عادی و در راستای تأمین امنیت مرزهای غربی‌اش با بلاروس است اما ناتو آن را تهدیدی علیه لیتوانی، استونی، لهستان و لتونی، کشورهای حوزه بالتیک می‌داند که عضو این پیمان هستند.

روسیه نگرانی‌های ناتو را بی‌اساس می‌داند و هدف ابراز این نگرانی‌های ناتو را افزایش بودجه دفاعی این پیمان ارزیابی می‌کند.

رزمایش «زاپاد ۲۰۱۷» به‌مدت یک هفته خواهد بود. این رزمایش هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود و در آن مانورهای مختلفی انجام می‌شود.

روسیه گفته است که در این مانور ۱۲ هزار و ۷۰۰ سرباز از هر دو طرف شرکت دارند. بدین ترتیب شمار اعلام شده در مرز تعداد تعیین شده توسط «سند وین» سازمان امنیت و همکاری اروپا قرار دارد که شمار سربازان شرکت‌کننده در رزمایش‌ها را ۱۳ هزار تن تعیین کرده است.

اما گمانه‌زنی‌ها بر آن است که شمار سربازان شرکت‌کننده بیش از این‌هاست و برخی آن را تا ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده‌اند.

کشورهای عضو ناتو می‌گویند این رزمایش در جهت آمادگی برای مقابله احتمالی با ناتو و شورشیان در منطقه انجام می‌شود.

برخی از این کشورها بر این نظرند که  پس از مانور نظامی، روسیه تجهیزات جنگی و سربازان خود را در بلاروس و در مرز با کشورهای حوزه بالتیک و لهستان مستقر خواهد کرد. منتقدان دولت در بلاروس نیز چنین هشداری داده‌اند.

اما الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که متحد مسکو است همواره حضور نظامی گسترده روسیه را رد کرده است.

وزارت دفاع روسیه نیز گفته است آمریکا تلاش می‌کند چنین وانمود کند که رزمایش‌های روسیه و کشورهای متحدش را علیه ناتو جلوه کند و یا آن را اقدامی در جهت اشغال کشورهای حوزه بالتیک اعلام کند در حالی‌که تهدید اصلی برای روسیه ناتو و آمریکاست.

روسیه و بلاروس، در پی اختلاف‌هایی بر سر انرژی در یک سال اخیر به سوی تقویت روابط حسنه پیش رفته‌اند.

رزمایش روسیه و بلاروس در حالی برگزار می‌شود که آمریکا و فنلاند نیز رزمایش مشترکی برگزار می‌کنند. بدین ترتیب منطقه بالتیک به رقابت نظامی دو طرف تبدیل شده است.

Share