ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

همه‌پرسی استقلال کردستان: استاندار کرکوک برکنار شد

پارلمان عراق نجم‌الدین کریم، استاندار کُردِ کرکوک را که موافق همه‌پرسی استقلال کردستان بود برکنار کرد. او این رأی را قبول ندارد.

پارلمان عراق استاندار کرکوک را به‌دلیل آن‌که برخلاف نظر بغداد تصمیم به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در استان خود گرفته، برکنار کرده است. او این رأی را قبول ندارد.

نجم‌الدین کریم، استاندار کُردِ کرکوک برکنار شد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، نجم‌الدین کریم، استاندار کُردِ کرکوک ۲۹ اوت / ۷ شهریور اعلام کرده بود که همه‌پرسی استقلال کردستان را در استان نفت‌خیز کرکوک برگزار می‌کند در حالی‌که این استان در قلمرو دولت مرکزی است و اربیل خواهان پیوستن آن به اقلیم کردستان است.

سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق پنج‌شنبه ۱۴ سپتامبر / ۲۳ شهریور در پی دریافت «نامه‌ای از سوی دفتر نخست‌وزیر»، حیدر عبادی، برکناری نجم‌الدین کریم را در دستور کار پارلمان قرار داد.

۱۷۳ نماینده پارلمان به اتفاق آرا به برکناری استاندار کرکوک رأی مثبت دادند. این رأی‌گیری در غیاب نمایندگان کرد انجام شد، آن‌ها در پی رأی منفی پارلمان به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان، برای دومین بار در این هفته در مجلس حضور نداشتند.

خبرگزاری رودوا نوشته است که برای برکناری نجم‌الدین کریم هیچ دلیلی به او ابلاغ نشده است.

عارض عبدالله، رئیس اتحادیه میهنی کردستان در بغداد پیش از برکناری کریم به این خبرگزاری گفت: «ما به پارلمان هشدار دادیم که این موضوع را در دستور کار خود قرار ندهند.»

کریم روز گذشته (چهارشنبه) گفت که هیچ اعتمادی به تصمیم پارلمان درباره برکناری‌اش ندارد زیرا او را شورای استانی کرکوک انتخاب کرده است.

او افزود: «در انتخابات گذشته من بیش از نیمی از آراء مردم را کسب کردم و تا انتخابات آینده یا تا زمانی که مردم بخواهند، به آن‌ها خدمت خواهم کرد.»

روز سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر / ۲۱ شهریور پارلمان عراق طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان غیر قانونی‌ست. نمایندگان کرد که در اعتراض به رأی‌گیری درباره همه‌پرسی استقلال کردستان، صحن پارلمان را ترک کرده بودند، در این رأی‌گیری شرکت نداشتند.

در مصوبه پارلمان عراق اقدامات نظامی برای جلوگیری از همه‌پرسی استقلال کردستان پیش‌بینی شده اما در همان حال حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق ملزم به آغاز گفت‌وگوها بین بغداد و اربیل برای از میان برداشتن مشکلات فی‌مابین شده است.

در ماه مارس سال جاری احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر اعلام کردند.

در استان کرکوک که بیشتر جمعیت آن را کردها تشکیل می‌دهند ترکمن‌ها و عرب‌ها نیز زندگی می‌کنند. این گروه از مردم کرکوک با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان مخالف‌اند.

منطقه کرکوک از سال‌ها پیش مورد مناقشه دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است و هر دو آن را متعلق به خود می‌دانند.

پیش از این نیز نوری مالکی، معاون رئیس جمهور عراق و از شخصیت‌های بانفوذ در این کشور، مخالفت خود را با مصوبه شورای استانی کرکوک مبنی بر شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده بود.

او این مصوبه را «خیانت به کشور» عنوان کرده و گفته بود که اقدام شورای استانی کرکوک هرگونه امید به یافتن راه‌حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران اقلیم کردستان را از میان برمی‌دارد.

وزارت خارجه ترکیه نیز به دلیل حضور اقلیت ترکمن در کرکوک، هم‌صدا با دولت مرکزی عراق، مصوبه شورای استانی کرکوک را محکوم کرده بود.

در همین حال مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، همزمان با مخالفت پارلمان عراق با همه‌پرسی کردستان به کرکوک رفته و در آن‌جا گفته بود: «کسانی که کردها را در کرکوک تهدید می‌کنند به یادشان می‌آوریم که سرنوشت کسانی که به اسلحه روی آوردند چه شد. نباید برای حل اختلافات به سلاح پناه برد اما اگر کسی اقدامی انجام دهد ما سکوت نخواهیم کرد و از کرکوک محافظت خواهیم کرد.»

بارزانی تأکید کرده بود که همه‌پرسی استقلال کردستان به تعویق نمی‌افتد و ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق نیز در حاشیه اجلاس اتحادیه عرب به رهبران اقلیم کردستان هشدار داد که اعلام جدایی کردستان از عراق آن‌ها را به دردسر می‌اندازد.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۳ سپتامبر / ۲۲ شهریور هزاران نفر در اربیل در تظاهراتی از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان حمایت کردند.

ایران، ترکیه، آمریکا، برخی از کشورهای اروپایی و همچنین اتحادیه عرب با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرده‌اند و تنها اسرائیل گفته است که با آن موافق است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.