ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روحانی در آستانه سفر نیویورک: آمریکا هم می‌تواند سر سفره برجام بیاید

حسن روحانی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد، می‌گوید دلیل مخالفت آمریکایی‌ها با برجام محروم‌ماندن آنها از «سفره‌ای» است که به واسطه آن پهن شده.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران برای شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد. مهم‌ترین موضوع مذاکرات او در ایالات متحده بر سر «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های ۱+۵ خواهد بود.

بدرقه روحانی - تصویر آرشیوی

روحانی یکشنبه، ۲۶ شهریورماه پیش از سوارشدن بر هواپیما در مراسم بدرقه رسمی از اهداف خود در سفر پیش رو سخن گفت. به گفته او، برجام و تروریسم و بحران میانمار محورهای اصلی گفت‌و‌گوهای او با سران دیگر کشورها خواهد بود.

برجام پس از رسیدن دونالد ترامپ به کاخ سفید در معرض خطر قرار گرفته است. رئیس‌جمهوری آمریکا از دوران مبارزات انتخاباتی مخالفت خود را با برجام نشان داده‌است. او وعده داده که فشارها بر ایران را افزایش دهد. ترامپ در پی نشان‌دادن عدم تبعیت ایران از برجام است. اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیروی ایران از این توافق را تأیید کرده است.

سفره پهن برجام

رئیس‌جمهوری ایران در این زمینه گفت که «در جهان اتفاق نظری وجود دارد که برجام توافقی است به نفع امنیت و ثبات و توسعه منطقه و جهان.»

حسن روحانی افزود که مخالفان برجام به دو سه کشور محدود هستند. او مدعی شد که دلیل مخالفت آمریکایی‌ها با برجام محروم‌ماندن آنها از «سفره‌ای» است که به واسطه برجام پهن شده است.

او گفت که آمریکایی‌ها سر سفره ننشسته‌اند و در اتاق دیگر به صدای غذاخوردن، نوشابه‌خوردن و شور و نشاط اتاق کناری گوش می‌دهند و به همین دلیل «مغبون» هستند.

به گفته روحانی، آمریکایی‌ها هم می‌توانند به «اتاقی که سفره هست وارد شوند، اگر اخلاق بدشان را کنار بگذارند.»

روحانی دیروز نیز در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان بلژیک از اتحادیه اروپا خواسته بود تا با فرستادن پیامی قاطع، نسبت به نقض برجام به آمریکا هشدار دهد.

اگرچه مقام‌های ارشد کشورهای اروپایی از برجام دفاع کرده‌ و اتحادیه اروپا نیز پایبندی ایران به این توافق را مورد تأیید قرار داده است، اما اروپا در نقد برنامه موشکی ایران کنار آمریکا ایستاده‌.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز از احتمال مذاکره برای گنجاندن بندهایی مربوط به برنامه موشکی ایران در برجام خبر داده بود.

  مسئولان ایرانی نیز ایالات متحده را به تخلف در برجام و عدم پیروی از آن متهم کرده‌اند.

  رهبر ایران: هر حرکت غلط عکس‌العمل ایران را به همراه دارد

  علی خامنه‌ای، رهبر ایران یکشنبه در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی هشدار داد که «هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری اسلامی مواجه می‌شود.»

  او با انتقاد شدید از آمریکا گفت که «برخورد آمریکا با این مذاکرات و نتیجه آن، کاملا ظالمانه، قلدرمابانه و زورگویانه است.»

  یکشنبه علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران نیز گفت که آمریکا با تحریم فروش هواپیما به ایران «تخلف آشکار در برجام انجام داده است.»

  به گفته او، فروش هواپیما به ایران در متن و پیوست برجام تصریح شده است.

  ایران پیش از این اعلام کرده که آغازگر خروج از برجام نخواهد بود، اما در برابر نقض برجام از سوی آمریکا واکنش نشان خواهد داد.

  بحث بر سر بحران میانمار

  خشونت‌های میانمار یکی دیگر از محورهای گفت‌و‌گوی روحانی با برخی سران کشورها خواهد بود.

  خشونت‌ها در میانمار از ماه گذشته آغاز شد. شورشیان روهینگیا ۲۵ اوت به ۳۰ ایستگاه پلیس در نزدیکی شهر مونگداو حمله کردند. این حمله‌ عمدتاً با سلاح، چماق و بمب‌های دست‌ساز صورت گرفته بود.

  واکنش ارتش میانمار به این حملات به شدت خشونت‌بار بود. تا کنون ۴۰۰ هزارتن از مسلمانان استان راخین وادار به ترک خانه‌هایشان و پناه‌بردن به بنگلادش شده‌اند، خانه‌های آنان به آتش کشیده شده و صدها تن نیز کشته شده اند.

  بیشتر بخوانید:

   روحانی در این مورد گفت که کشتار مسلمانان میانمار، آواره‌شدن صدهاهزار تن، آتش‌زدن خانه غیرنظامیان و بیرون‌راندن آنها از سرزمین‌شان یک «فاجعه کم‌نظیر» است و وعده داد که با سران دیگر کشورها بر سر این بحران گفت‌و‌گو کند.

   پیش از این گفته شده بود که آنگ سان سوچی، برنده صلح جایزه نوبل و رئیس کنونی دولت میانمار از رفتن به سازمان ملل خودداری خواهد کرد.

   او به خاطر نادیده‌گرفتن حقوق اقلیت روهینگیا به شدت تحت انتقاد قرار گرفته است.

   روحانی در مراسم بدرقه همچنین اطلاع داد که در ایالات متحده با گروه‌هایی  از این کشور از جمله مدیران مسئول رسانه‌های جمعی در آمریکا، سیاستمداران و مسئولان اندیشکده‌های آمریکا، رهبران اسلامی آمریکا و ایرانیان مقیم این کشور دیدار خواهد کرد.

   علی اکبر ولایتی، معاون امور بین‌الملل علی خامنه‌ای، رهبر ایران همراه با برخی از اعضای بلندپایه دولت همچون اسحاق جهانگیری، حسینعلی امیری، محمود حجتی، معصومه ابتکار، آذری جهرمی، محمد بطحایی، علیرضا آوایی و محمود حجتی در مراسم بدرقه رسمی حسن روحانی شرکت داشتند.

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    • میر ز ا رضا

     جناب الزامی : عباراتی چون «اصلاح طلبی» و «اصولگرایی» از برای به بازی گرفتن ملت فریب خور و فریب پذیر ماست و سفره رنگین غذا و تغدیه نمودن فریبکاران و مکارانی است چون حسن فیروز (روحانی) و امثالهم. حقیقت تلخ و روشن آن است که خانه از بنیان خراب است و هیچگونه اصلاح و اصولی قادر به استحکام بخشیدن آن نیست مگر آنکه از پایه متلاشی شده و از نو دوباره سازی شود. پس همان بهتر که مراقب بوده و خون خود را با جر و بحث در مورد عبارات پوشالی ذکر شده بجوش نیاوریم. ایول

    • الزامی

     در سایت بالاترنی کاربری به نام ارتامن، منتقد مستقل و با عرق ملی ایرانی و وطن خواهی و عدالت جویی و اخلاق و شرفات جهان شمولی و و اعتقاد راسخ به مردم سالاری اجتماعی ئ عدالت، بازگوکننده راه حل مهمی برای مشکلات ایران داشت، ولی در اثر فشارهای روحی و مالی و ترس از جان درخواست بشتن اکانتش کرد، آنچه باقی مانده، برایند خواسته های جامعه فرهیحته طبقات متوسط به پایین است. او هم از طبقاتی اکثریت جمعیت ایران تشکیل میدهند ولی توسط اولیگارشی ها حاکم در کشورهای عقب مانده همیشه نادیه میگرند و بازیچه امیال سیاسی قرار گرفته و د رنهایت همچو گوسفندان قربانی مطامع نامشورع سیاسی کارند. فرق یک اصلاح طلب واقعی فرو.دست با مدعیان دروغین اصلاح طلبی در رنج نامه و ایده های رفرمی آرتامن میتوان دید. انسانی دردمند و مظلوم و نا امید. اینان میاند و در اخر گمنامی میروند.

    • میر ز ا رضا

     همانا که یکی از مشخصات بارز روحانی و روحانیت پهن نمودن سفره دروغگویی و فریبکاری و عوام فریبی است!!! و بطور کلی روحانیت و عبا و عمامه بر تن دین پوشانیدن یعنی سفره رنگین پهن کردن از برای خود و امثال خود از برای سوءاستفاده از عوام و براه اندازی بازار مکر و فریب و ظلم و جنایت و غیره و غیره!!!