ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حکم دادگاه عالی قانون اساسی عراق: توقف همه‌پرسی استقلال کردستان

این مرجع قضایی مسئول رسیدگی به اختلافات دولت مرکزی با سایر مناطق عراق است. نخست‌وزیر عراق با استناد به این حکم ذستور توقف همه‌پرسی استقلال را صادر کرد.

دادگاه عالی قانون اساسی عراق حکم قطعی خود را مبنی بر توقف همه‌پرسی استقلال کردستان صادر کرد. هم‌زمان حیدری عبادی، نخست‌وزیر عراق نیز رسماً دستور داد اقلیم کردستان برگزاری همه‌پرسی استقلال را متوقف کند.

بزرگ‌ کنید
دادگاه عالی قانون اساسی عراق

جمعه گذشته پارلمان کردستان عراق بعد از دو سال وقفه جلسه‌ای تشکیل داد و به برگزاری همه‌‌پرسی استقلال کردستان رأی داد. حزب گوران پارلمان را تحریم کرده بود. در همایش بزرگی که در اربیل برگزار شد، مسعود بارزانی یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان به تعویق نمی‌‌افتد. قرار است همه‌پرسی استقلال کردستان ۲۵ سپتامبر انجام شود.

دوشنبه ۱۸ سپتامبر دادگاه عالی قانون اساسی عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بعد از بررسی‌هایی که انجام داده حکم قطعی خود را مبنی بر توقف همه‌پرسی استقلال کردستان صادر کرده است.

در این بیانیه گفته شده که همه اعضای دادگاه عالی قانون اساسی در اجلاس دوشنبه ۱۸ سپتامبر برای بررسی قانونی بودن همه‌پرسی استقلال کردستان شرکت داشتند.

دادگاه عالی قانون اساسی عراق در این بیانیه گفته است که این حکم با استناد به ماده ۱۵۱ قانون دادرسی‌های مدنی شماره ۸۳ سال ۱۹۶۹، مبنی بر غیر قانونی بودن دستور حکومتی شماره ۱۰۶ رییس اقلیم کردستان عراق صادره در هشتم ژوئن ۲۰۱۷ در خصوص برگزاری همه‌پرسی برای جدایی کردستان از عراق صادر شده است.

شش روز قبل، پارلمان عراق طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان غیر قانونی‌ست. نمایندگان کرد که در اعتراض به رأی‌گیری درباره همه‌پرسی استقلال کردستان، صحن پارلمان را ترک کرده بودند، در این رأی‌گیری شرکت نداشتند.

همزمان با این تحولات، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق رسماً از اقلیم کردستان خواسته است همه‌پرسی استقلال را متوقف کند.

دفتر نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای به حکم دادگاه قانون اساسی عراق اشاره کرده و گفته است، این مرجع قضایی به درخواست نخست‌وزیر عراق تشکیل جلسه داده و به این نتیجه رسیده که جدایی کردستان از عراق خلاف قانون اساسی این کشور است.

یکی از وظایف دادگاه عابی قانون اسلسی عراق رسیدگی به اختلافات بین دولت مرکزی با مناطق دیگر عراق از جمله اقلیم کردستان است.

شنبه گذشته، حیدر عبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که ارتش عراق آماده است که اگر همه‌پرسی استقلال کردستان برگزار شود، وارد عمل شود.

جان کوبیس، فرستاده ویژه دولت آمریکا در عراق هم هفته گذشته از مسعود بارزانی خواسته بود همه‌پرسی استقلال کردستان را به تعویق بیندازد. خبرگزاری فرانسه سندی منتشر کرده که نشان می‌دهد سازمان ملل به دولت عراق و اقلیم کردستان پیشنهاد داده برای حل مشکلاتشان مذاکراتی را آغاز کنند. این مذاکرات دو الی سه سال به طول می‌کشد و اگر مشکلات فی‌مابین حل نشود، آنگاه مانعی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال وجود ندارد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز شامگاه گذشته، در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل از اقلیم کردستان خواسته بود همه‌پرسی استقلال را متوقف کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.