Share

«بی‌رحم نه، نادان» نام پرفورمنسی است که توسط «مسعود نیک‌دل» هنرمند حامی محیط زیست در بندر انزلی اجرا شده است.

 بندر انزلی شهری است با پیشینه‌ای تاریخی، که به واسطه وجود تالاب انزلی همیشه مورد اهمیت و برای گردشگران جذابیت داشته است. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر، سازه موج شکن آن است. گردشگر با رسیدن به انتهای آن خود را در میانه آب درمیابد. اما در محوطه این سازه خبری از سطل‌های زباله نیست. در طول مسیر با انبوهی از زباله‌های رها شده روی سازه موج شکن روبرو می‌شوید.

در روز شنبه بیست و پنجم شهریور ماه و در چهارچوب جشنواره شکوفایی لاله‌های تالابی بندر انزلی، از دوستداران طبیعت دعوت شد تا برای پاکسازی موج شکن با هم همکاری کنند. اما برای آنها یک موضوع تازگی داشت، زیرا از آنها خواسته شد تا زباله‌های جمعآوری شده را در مکعب سفید بزرگی که در انتهای موج شکن و کنار ساحل جانمایی شده بود پرتاب کنند.

همه از نتیجه تلاش خود راضی بودند و به گفت‌وگو و گرفتن عکس‌های یادگاری مشغول بودند که ناگهان یکی از دیواره های مکعب باز شد و انبوهی از زباله از آن بیرون ریخت و همه حاضرین با دیدن این صحنه شوکه شدند. «مسعود نیکدل»، در درون مکعب قرار داشت و همه متوجه شدند که هر زباله‌ای که به داخل مکعب پرتاب میکردند را در حقیقت به سمت و سر و روی او می‌ریخته‌اند و او را در انبوهی از زباله غرق کرده‌اند.

Share