Share

عده ای از مردم تبریز و ارومیه در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه روز شنبه دست به تجمع اعتراضی در این دو شهر زدند که به با برخورد نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

تجمع‌های امروز، شنبه دوازدهم شهریور، در دو شهر تبریز و ارومیه، به گفته شاهدان عینی به دلیل دخالت نیروهای امنیتی و برخورد پر خشونت آنها نتوانست فراگیر شود اما عده ای از معترضان بازداشت شدند و عده ای نیز مورد خشونتهای فیزیکی پلیس قرار گرفتند.
گروهی به نام “کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی” با انتشار خبری،  تعداد بازداشت شدگان این اعتراضها را ۶۲ تن از اعلام کرد. اما منابع رسمی هنوز در این باره اظهار نظری نکرده اند.

معترضان شعارهایی همچون ” اورمو گولو سوسوزدور، آذربایجان اوبانماسا اوتوزدور” ( به معنی دریاچه ارومیه تشنه است،آذربایجان اگر بیدار نشود بازنده است) و “اورموگولو جان وریر، مجلیس اونون قتلینه فرمان وریر”( به معنی دریاچه ارومیه جان می‌دهد، مجلس به قتل آن فرمان می‌دهد) سردادند

شاهدان عینی به رادیو زمانه گفته اند که تجمع تبریز از منطقه بازار تبریز آغاز شد و در منطقه “کوه تبریز” و “آبرسان” ادامه یافت.مردم در این تجمعها با سر دادن شعار “تورک گارداشیم سنده گل” (به معنی برادر ترکم، تو هم بیا) از دیگران دعوت می کردند که به این اعتراض ها بپیوندند.

 

عده ای از معترضان از شدت برخورد نیروهای امنیتی و بازداشت های زیاد خبر داده اند. با این حال، جمعیتی که خود را به چهار راه شهناز (شریعتی) و آبرسان رساندند، توانستند تجمع را تا جایی که با دخالت و خشونت پلیس از هم گسیخت، ادامه دهند.

 

معترضان شعارهایی همچون ” اورمو گولو سوسوزدور، آذربایجان اوبانماسا اوتوزدور” ( به معنی دریاچه ارومیه تشنه است،آذربایجان اگر بیدار نشود بازنده است) و “اورموگولو جان وریر، مجلیس اونون قتلینه فرمان وریر”( به معنی دریاچه ارومیه جان می‌دهد، مجلس به قتل آن فرمان می‌دهد) سردادند.

در ارومیه نیز گروهی از مردم این شهر با اجتماع و با سردادان شعار در خیابان «عطایی» نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه و بی‌توجهی مسئولان نسبت به آن اعتراض کردند. اعتراضی که همانند هفته گذشته با دخالت خشن نیروهای امنیتی مواجه شد. هفته پیش پنجم شهریور‌ماه، گروهی از مردم ارومیه در اعتراض به رد طرح دو فورتی نجات دریاچه ارومیه در مجلس ایران تجمع کردند که در آن تجمع نیز شمار زیادی از معترضان دستگیر شدند.

در روز دوم شهریورماه نیز نیروهای دولتی در محله «قوم‌تپه» تبریز در جریان مراسم افطاری، نزدیک به ۳۰ تن از فعالان مدنی آذربایجان را بازداشت کردند.
پیش‌تر نیز در روز ۱۳ فروردین سال‌های ۸۹ ۱۳و ۱۳۹۰ تجمع‌های اعتراضی به وضعیت دریاچه ارومیه در شهرهای ارومیه و تبریز برگزار شده بود. در این تجمع‌ها ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان بازداشت شده بودند که برخی از آنان به حبس محکوم شدند. دریاچه ارومیه از مدت‌ها پیش در حال خشک شدن است و بنا به گفته برخی از کار‌شناسان با ادامه روند فعلی، ظرف سه الی پنج سال آینده این دریاچه به طور کامل خشک خواهد شد.
دریاچه ارومیه دومین دریاچه آب‌شور جهان است و از جانب «یونسکو» به عنوان پنجاه و نهمین «ذخیرگاه زیست محیطی» جهان شناخته می‌شود.

Share