ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واکنش‌ توئیتری واشنگتن و لندن به آزمایش موشکی ایران

دونالد ترامپ در توئیتش نوشت که دیگر از توافق هسته‌ای با ایران چیز زیادی باقی نمانده. وزیر خارجه بریتانیا نیز آزمایش موشک خرمشهر را با قطع‌نامه ۲۲۳۱ ناسازگار خواند.

رئیس‌جمهوری آمریکا و وزیر خارجه بریتانیا در پیام‌های توئیتری به آزمایش موشک بالستیک خرمشهر ایران واکنش نشان دادند.

موشک خرمشهر جمعه آزمایش شد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی شنبه ۲۳، سپتامبر نسبت به آخرین آزمایش موشکی ایران واکنش نشان داد و نوشت: «ایران موشک بالستیکی با قابلیت رسیدن به اسرائیل را آزمایش کرد. آنها با کره شمالی نیز همکاری می‌کنند. خیلی هم توافقی بین‌مان باقی نمانده!»

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 23, 2017


اشاره ترامپ به توافق هسته‌ای ایران و گروه‌ ۱+۵، موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) است. او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، سه‌شنبه گفت که برجام «مایه شرمساری» ایالات متحده است. ترامپ خواهان خروج از این توافق است اما متحدان اروپایی او که در برجام حضور دارند، از این توافق حمایت می‌کنند.

برنامه موشکی ایران یکی از موارد اختلاف بین تهران و واشنگتن است. موشک خرمشهر مشابه موشکی بود که بهمن‌ماه سال گذشته، مدت اندکی پس از سر کار آمدن دونالد ترامپ آزمایش شد.

بریتانیا: آزمایش جدید با قطعنامه شورای امنیت ناسازگار است

آزمایش بهمن‌ماه باعث شد تا دولت آمریکا، تهران را رسماً «زیر ذره‌بین» قرار دهد. پس از آن، آزمایش یک موشک ماهواره‌بر نیز فرانسه، بریتانیا، آلمان را در محکوم‌کردن ایران کنار ایالات متحده قرار داد.

تهران مردادماه از پرتاب موشک سیمرغ به مناسب افتتاح پایگاه فضایی «امام خمینی» خبر داد.

حسن روحانی این آزمایش را حاصل برجام خواند و کشورهای غربی ناقض آن.

به گفته چهار کشور غربی، پرتاب این موشک نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده‌است. ایران پرتاب موشک ماهواره‌بر غیرنظامی را نقض این قطعنامه نمی‌داند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در توئیتر به آخرین آزمایش موشکی ایران واکنش مشابهی نشان داد. او نوشت: «به‌شدت نگران از گزارش‌ها راجع به آزمایش موشکی ایران که با قطع‌نامه ۲۲۳۱ ناسازگار است. از ایران می‌خواهم اقدامات تحریک‌کننده را متوقف کند.»

— Boris Johnson (@BorisJohnson) September 23, 2017


قطعنامه ۲۲۳۱ پس از دستیابی ایران و کشورهای پنج به‌علاوه یک به توافق هسته‌ای صادر شد. علاوه بر چهار کشور غربی ذکرشده، روسیه و چین نیز بخشی از این توافق هستند.

موشک بالستیک خرمشهر جمعه ۳۱ شهریور، در رژه سالیانه نیروهای مسلح ایران به مناسبت سالروز آغاز جنگ هشت‌ساله با عراق رونمایی شد. ادعا شده که این موشک تا ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارد و می‌تواند چند کلاهک را همزمان حمل کند.

موشک خرمشهر دومین موشک بدون باله ایران است. موشک‌های بدون باله هدف‌گیری دقیق‌تری دارند و رادارگریز و سریع هستند.

اینفوگرافی از توان مورد موشکی مورد ادعای ایران - برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید

در همین زمینه:

  این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

  آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

  .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

  توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.