Share

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده که در واکنش به همه‌پرسی استقلال کردستان، عمر میرانی، نماینده حزب دمکرات کردستان از ترکیه اخراج شده است. دولت ترکیه به او ابلاغ کرده که حق ورود به خاک این کشور را ندارد.

Cavusoglu

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته است:

«برای دولت اقلیم توضیح دادیم که باید از برگزاری همه‌‌پرسی امتناع کند. ما به آنها ابلاغ کردیم که در صورت لغو برگزاری همه‌پرسی یار آنها خواهیم بود و در عین حال هم گفتیم اگر همه‌پرسی را برگزار کنند با چه عواقبی روبه‌رو خواهند شد.»

 وزیر خارجه ترکیه، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان را به جاه‌طلبی سیاسی متهم کرده و گفته است که به نظر او، بارزانی برای حفظ قدرت، همه‌پرسی استقلال کردستان را برگزار کرده است.

به گفته چاووش اوغلو کنسولگری ترکیه در اربیل با اجازه دولت مرکزی عراق فعالیت می‌کند و به همین جهت، دلیلی برای بستن کنسولگری ترکیه در اربیل در اعتراض به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان وجود ندارد.

روز گذشته، سومین مرحله رزمایش نظامی ترکیه در حوالی مرز عراق آغاز شد. وزیر خارجه ترکیه تأکید کرده که «با تمام قدرت از تمایت ارضی همسایگان خود و تأمین امنیت مرزهایش» دفاع می‌کند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق شامگاه گذشته در یک نطق تلویزیونی اعلام کرد که اکثریت شهروندان اقلیم در همه‌پرسی استقلال به جدایی کردستان از عراق رأی داده‌اند. ساعتی پیش از آن، نخست‌وزیر عراق به اقلیم کردستان سه روز مهلت داد که فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد.

بیشتر بخوانید:

بارزانی: حامیان استقلال کردستان پیروز شدند

Share