ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمادگی اقلیم کردستان برای مذاکره با بغداد درباره نظارت بر فرودگاه‌ها

وزیر ترابری اقلیم کردستان: اخلال در کار فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه فعالیت نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا و فعالیت سازمان ملل را مختل می‌کند. بغداد در صدد انتقامجویی‌ست.

مولود تراب وزیر ترابری اقلیم کردستان اعلام کرده که دولت اقلیم آماده مذاکره با بغداد درباره نظارت بر فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه است. او دولت مرکزی بغداد را به انتقامجویی متهم کرده است.

فرودگاه سلیمانیه. بسیاری از پروازها به اربیل و سلیمانیه لغو شده است

شورای وزیران امنیتی عراق سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر برای اقلیم کردستان مهلتی ۷۲ ساعته تعیین کرد که فرودگاه‌های اقلیم را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد. نخست‌وزیر عراق به اقلیم کردستان مهلت داده که تا جمعه همین هفته ساعت ۱۵ فرودگاه‌های یاد شده را به دولت مرکزی عراق تحویل دهد.

شبکه روداو گزارش داده که وزیر ترابری اقلیم کردستان یک روز قبل از به سر آمدن مهلت تعیین شده از سوی بغداد، گفته است:

«قدم اول این است که با هم مذاکره کنیم که بفهمیم چرا دولت عراق چنین تصمیمی گرفته. معنی آنکه می‌گویند می‌خواهیم بر فرودگاه‌های کردستان نظارت کنیم چیست؟»

مولود تراب، دولت مرکزی عراق را به انتقامجویی متهم کرده: «به شما می‌گویم: عراق در صدد انتقامجویی‌ست.»

در این میان، بسیاری از آژانس‌های هواپیمایی پروازهای خود را به اربیل و سلیمانیه لغو کرده‌اند.

وزیر ترابری اقلیم کردستان گفته است، بغداد به دشواری می‌تواند در درازمدت نظارت خود را بر فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه تحمیل کند.

پروازهای داخلی شامل فرمان دولت مرکزی عراق نمی‌شوند. چنانچه دولت مرکزی عراق، کنترل فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را در دست بگیرد، مسافران می‌توانند از این دو شهر به بغداد و سپس از فرودگاه بین‌المللی بغداد به سایر نقاط جهان سفر کنند.

تنها ایران، یک روز پیش از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی حریم هوایی خود را به روی اقلیم کردستان مسدود کرده است. به گفته کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی این تصمیم به درخواست دولت مرکزی عراق گرفته شده. این احتمال وجود دارد که دولت عراق از ترکیه هم بخواهد حریم هوایی‌اش را به روی اقلیم کردستان مسدود کند.

به گفته وزیر ترابری اقلیم کردستان نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه برای انجام عملیات علیه داعش استفاده می‌کنند. اخلال در کار این فرودگاه‌ها، - به گفته مولود تراب - به معنای اخلال در این عملیات خواهد بود. به گمان او نیروهای بین‌المللی اجازه نمی‌دهند فعالیت فرودگاه‌های اقلیم کردستان مختل شود. وزیر ترابری اقلیم کردستان همچنین گفته است که توقف پروازها از سلیمانیه و اربیل کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان از جامعه جهانی خواسته است به اراده و خواست شهروندان اقلیم کردستان برای جدایی از عراق احترام بگذارند. او در همان حال اعلام کرده که آماده است با بغداد مذاکره کند. حیدر عبادی اما هرگونه مذاکره با اقلیم را بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر رد کرده است.

پارلمان عراق، در جلسه روز چهارشنبه ۵ مهر/ ۲۷ سپتامبر خود حیدر عبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را ملزم کرده که دستور استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مورد مناقشه از جمله در کرکوک را صادر کند،چاه‌های نفت کرکوک را در اختیار بگیرد و استاندار این شهر را برکنار کند. یک هیأت‌بلندپایه نظامی عراقی نیز برای هماهنگ کردن عملیات به تهران رفته است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.