Share

پلیس کابل اعلام کرد که در مرکز این شهر یکی از مساجد شیعیان هدف حمله انتحاری تروریستی قرار گرفت. این حمله در آستانه عاشورا انجام شده است.

حمله انتحاری به حسینیه شیعیان در محله «قلعه فتح الله» کابل

حمله انتحاری به حسینیه شیعیان در محله «قلعه فتح الله» کابل

ژنرال سلیم الماس، جمعه ۲۹ سپتامبر / ۷ مهر به‌ خبرگزاری فرانسه گفت: «یک عابر پیاده که تظاهر به گله‌داری گوسفندان می‌کرد کمربند انفجاری خود را در مقابل مسجد حسینیه شیعیان منفجر کرد.»

سلیم الماس افزود در این حمله شش نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شدند و همه آن‌ها غیرنظامی بودند.

آژانس خبری پژواک افغانستان گزارش داده که این حمله حدود ساعت ۱۴ به‌وقت محلی در محله «قلعه فتح الله» رخ داده و شاهدان عینى از حمله سه مهاجم سخن گفته‌اند که یکی از آن‌ها خود را منفجر کرده است.

بر اساس گزارش پژواک یکی از مهاجمان توسط پلیس بازداشت و نفر سوم موفق به فرار شده است.

مسئولان امنیتى کابل هنوز در این‌باره اظهارنظر نکرده‌اند و هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

شیعیان ۱۵ درصد جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند و اکثریت مردم این کشور مسلمانان سنی هستند. با این حال بر خلاف کشور همسایه، پاکستان، در این کشور به‌رغم چهار دهه جنگ، درگیری سنی‌ها و شیعیان و یا کشتار بر اساس اختلافات دینی مسلمانان به آن شدت رخ نداده بود.

در یک سال اخیر تلاش برای درگیر کردن سنی‌ها و شیعیان در افغانستان نیز آغاز شده است.

در شهریورماه سال جاری مسجد امام زمان در منطقه خیرخانای کابل هنگام برگزاری نماز جمعه هدف دو عملیات انتحاری قرار گرفت. مهاجمان شروع به تیراندازی کردند، دست‌کم ۱۳ نفر را کشته و چندین را زخمی کردند و عده زیادی از نمازگزاران را گروگان گرفتند. گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

در روز  ۱۰ مرداد، بعد از اذان مغرب، هنگامی که  حدود ۳۰۰ نفر از نمازگزاران به مسجد جوادیه در شهر هرات رفته بودند، یک مهاجم مسلح وارد مسجد شد. ابتدا نمازگزاران را به گلوله بست و وقتی که سلاح او عمل نکرد، در یک عملیات انتحاری، خود را منفجر کرد. در این حمله ۲۹ نفر کشته و ۶۰ نفر هم مجروح شدند.

در خردادماه سال جاری نیز در همان منطقه خیرخانای کابل بر اثر سه انفجار در مراسم تشییع جنازه‌ای در یک قبرستان ۱۸ نفر کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند. طالبان در آن تاریخ اعلام کرد که در این حمله دست نداشته است.

بیشتر بخوانید:

تیراندازی، انفجار و گروگان‌گیری در مسجد شیعیان کابل

Share