ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

استقبال احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق از فراخوان آیت‌الله سیستانی

احزاب سیاسی اقلیم با تکیه بر پیام مرجع تقلید شیعیان عراق، با صدور بیانیه مشترکی برای مذاکره با بغداد اعلام آمادگی کرده‌اند.

رهبری سیاسی اقلیم کردستان از فراخوان آیت‌الله علی سیستانی برای از سرگیری مذاکرات با بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق استقبال کرده است. اقلیم کردستان اعلام کرده که پیشنهاد مرجع تقلید شیعیان عراق با خواست اقلیم کردستان مبنی بر ضررورت حل اختلافات با بغداد در مذاکراتی دوستانه، همسو و هماهنگ است.

بزرگ‌ کنید
آیت‌الله سیستانی با جدایی کردستان از عراق مخالفت کرد

آیت‌الله علی سیستانی در پیامی که از سوی نماینده او احمد صفی سه روز پیش در نماز جمعه کربلا قرائت شد، با جدایی اقلیم کردستان از عراق مخالفت کرده بود. مرجع شیعیان عراق از دولت اقلیم خواسته به قانون اساسی عراق پایبند بماند و از طریق مذاکره با بغداد اختلافات خود با اقلیم را در چارچوب قانون اساسی حل کند.

احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه مشترکی از فراخوان آیت‌الله سیستانی به عنوان «گامی مهم برای حفظ ارزش‌ها و اصول» یاد کرده‌اند و گفته‌اند «پاسداری از صلح و امنیت اجتماعی و مقابله با خشونت و تهدید» بخشی از این ارزش‌هاست.

احمد صفی، نماینده آیت‌الله سیستانی پیام مرجع تقلید شیعیان عراق را قبل از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا قرائت کرده بود. در بخشی از این پیام گفته شده بود: «همه طرفین می‌بایست کاری کنند که ارزش‌ها و اصول بر شمشیر غلبه کند.»

احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق در بیانیه مشترکشان نوشته‌اند:

«ابتکار آیت‌الله العظمی سیستانی برای بازگشتن بر سر میز مذاکره، تنها راه برای از میان برداشتن مشکلاتی‌ست که بین بغداد و اربیل به وجود آمده.»

دولت عبادی از اقلیم کردستان خواسته است نتیجه همه‌پرسی استقلال را باطل کند. در این همه‌پرسی که دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شد، ۹۲,۷۳ درصد به جدایی اقلیم از عراق رأی داده‌اند. نخست‌وزیر عراق اعلام کرده که از هرگونه گفت‌وگو با اقلیم کردستان تا ابطال نتیجه همه‌پرسی خودداری می‌کند.

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق پنجشنبه ۲۸ سپتامبر اعلام کرد که دولت مرکزی عراق فعلاً در مقابله با اربیل به گزینه نظامی متوسل نمی‌شود و ترجیح می‌دهد با تدابیر قانونی و با محاصره اقتصادی اقلیم کردستان مانع جدایی کردستان از عراق شود. تصرف چاه‌های نفت کرکوک و انجام معاملات نفتی اقلیم کردستان از طریق دولت مرکزی عراق بخشی دیگری از تدابیر بغداد برای مقابله با همه‌پرسی استقلال کردستان است.

آیت‌الله سیستانی در بخشی از پیامی که توسط نماینده او در نماز جمعه کربلا قرائت شد، از دولت عبادی هم خواسته بود به حقوق شهروندی کردهای کردستان عراق در چارچوب قانون اساسی این کشور احترام بگذارد.

این نخستین پیام آیت‌الله سیستانی از سال ۲۰۱۶ تاکنون بود.

مرجع شیعیان عراق در فوریه ۲۰۱۶ در اعتراض به فساد در نظام سیاسی عراق، از هرگونه دخالت در امور سیاسی کناره‌گیری کرده بود.

شیعیان کرد و عرب و ترکمن و شبک و فیلی و خانقینی حدود ۲۵ درصد جمعیت اقلیم کردستان عراق را تشکیل می‌دهند.

ملا بختیار، رئیس مستعفی دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی اقلیم کردستان شنبه گذشته از آیت‌الله علی سیستانی خواسته بود با صدور فتوایی جنگ بین شیعیان و کردها را حرام اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.