ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روند رشد آگاهی در مخالفت با مجازات اعدام – مصاحبه با عبدالکریم لاهیجی

مناسبت این گفت‌وگو بازنشر مقاله "میثاق ملی لغو اعدام" در سایت زمانه است. لاهیجی در این مصاحبه نسبت به رشد آگاهی در دفاع از حق زندگی ابراز امیدواری می‌کند.

در سایت زمانه به مناسبت ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام، مقاله‌ای منتشر شده است به قلم دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوق‌دان و چهره نامدار در عرصه مبارزه برای حقوق بشر، با عنوان "میثاق ملی اعدام". این مقاله در بهار ۱۳۶۵ منتشر شده و با اجازه نویسنده بازنشر یافته است.

مقاله "میثاق ملی اعدام" در حکم یک سند است، سندی در فرایند رشد آگاهی عمومی درباره حقوق بشر و ضرورت مقابله با مجازات اعدام.

دکتر عبدالکریم لاهیجی

گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی

با آقای لاهیجی گفت‌وگو کرده‌ایم تا بدانیم مقاله "میثاق ملی لغو اعدام" در چه دوره‌ای نوشته شده و آن هنگام نگرش عمومی در مورد اعدام در میان ایرانیان به ویژه بخش آزادیخواه و روشنفکر آن چه گونه بوده است. و نیز از ایشان پرسیده‌ایم که اکنون کیفیت آگاهی حقوقی چگونه است و به ویژه چه پیشرفتی در مورد مخالفت با مجازات اعدام می‌بیند.

دکتر لاهیجی در این گفت‌وگو نسبت به پیشرفت آگاهی برای مخالفت با مجازات اعدام ابراز امیدواری کرده و توضیح می‌دهد چرا حق زندگی بایستی بنیاد همه قوانین باشد. حق زندگی نافی مجازات اعدام است.

به نظر رئیس دایمی و افتخاری فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر و نایب‌رئیس پیشین آن، برای رشد آگاهی به منظور دفاع پیگیر از حق زندگی و بر این پایه مخالفت با مجازات اعدام، باید کار فرهنگی کرد. دکتر لاهیجی در این مصاحبه، از جمله "زمانه" را مثال می‌زند و از کارزار رسانه‌ای آن با عنوان "حق زندگی" پشتیبانی می‌کند.

به گفت‌وگو با دکتر عبدالکریم لاهیجی گوش دهید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.