Share

وزیر اطلاعات می‌گوید عبدالرسول دری اصفهانی،عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای نه تنها جاسوس نبوده، بلکه در طی مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی با وزارت اطلاعات ایران همکاری می‌کرده است.

عبدالرسول دری اصفهان

عبدالرسول دری اصفهانی که در دانشگاه نفت در ایران تحصیلاتش را به پایان رسانده در مقام مشاور امور بانکی با تیم مذاکره‌کننده ایران و تیم اجرایی برجام همکاری می‌کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه مرداد سال گذشته خبر بازداشتش را تأیید کرد و ۱۲ مهر هم دادگاه تجدید نظر حکم ۵ سال حبس او را تأیید کرد.

محمود علوی، وزیر اطلاعات در گفت‌وگویی که شامگاه چهارشنبه ۱۹ مهر در خبرگزاری ایسنا منتشر شد، گفته است:

«قبلا در چند نوبت تصریح کرده و باز هم به صراحت اعلام می‌کنم، از آنجا که مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است، از نظر این معاونت، آقای دری اصفهانی نه تنها مرتکب جاسوسی نشده بلکه در برابر هجمه‌هایی که برخی سرویس‌های بیگانه به وی داشته‌اند، هوشیارانه مقاومت کرده و با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است.»

بحث بر سر «نفوذ و برجام» است که نخستین بار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بعد از مذاکرات هسته‌ای در لوزان مطرح کرد:

«نیت آن‌ها [آمریکایی‌ها] این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور. ما این راه را بستیم و این راه را به‌طور قاطع خواهیم بست. نه نفوذ اقتصادی آمریکایی‌ها را در کشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آن‌ها را، نه حضور سیاسی آن‌ها را، نه نفوذ فرهنگی آن‌ها را.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی آبان سال گذشته از وزیر اطلاعات خواسته بودند توضیح دهد که چه اقداماتی برای «جلوگیری و برخورد با مصادیق نفوذ در جامعه‌های علمی و فرهنگی» در نظر گرفته است.

نمایندگان مجلس در آن زمان به نام عبدالرسول دری اصفهانی اشاره کرده بودند.

محمود علوی وزیر اطلاعات هم در پاسخ به نمایندگان در یادداشتی گفته بود عبدالرسول دری اصفهانی، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران «برابر نظر کارشناسان وزرات اطلاعات جاسوسی نکرده است.»

نخستین بار شهریور ۹۵ جواد کریمی قدوسی، یکی از اعضای جبهه پایداری و نماینده مجلس شورای اسلامی از بازداشت یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به اتهام جاسوسی خبر داده بود. کریمی قدوسی در گفت وگو با مجله «رمز عبور» گفته بود فردی که ماهانه ۷۵۰۰ پوند برای ارائه اطلاعات دولتی ایران دریافت می‌کرد، جاسوس آمریکا بود. به گفته قدوسی این شخص در سفر محمد جواد ظریف به ترکیه در هواپیما بود، اما از داخل هواپیما دستور بازداشتش صادر شد و او را به تهران بازگرداندند.

بیشتر بخوانید:

حکم ۵ سال حبس عضو تیم مذاکرات هسته‌ای تأیید شد

 

Share